Настрої бізнесу погіршилися– НБУ

Це пов’язано з крантинними обмеженнями

У грудні керівники та власники компаній погіршили оцінки економічного стану своїх підприємств на тлі збереження карантинних обмежень, свідчать дані опитування Національного банку, повідомляє пресслужба НБУ.

«Бізнес у грудні знову погіршив оцінки щодо економічного стану своїх підприємств», — йдеться в повідомленні.

Як свідчить індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який Національний банк розраховує щомісяця, у грудні 2021 року він становив 48,6 порівняно із 49,8 у листопаді. Вперше з січня 2021 року всі секторальні індекси опустилися нижче нейтрального рівня. Стрімке підвищення цін на енергоносії, дефіцит сировинних товарів, збільшення виробничих витрат, зростання загрози воєнного конфлікту, ускладнення світової епідемічної ситуації погіршили оцінки підприємств усіх секторів, що беруть участь у щомісячних опитуваннях.

Підприємства промисловості вперше за сім місяців дали песимістичні оцінки щодо результатів діяльності та перспектив свого розвитку: у грудні секторальний індекс становив 49,0 (у листопаді – 50,7). Респонденти очікували скорочення обсягу нових експортних замовлень та обсягу незавершеного виробництва. При цьому, вони зберегли позитивні оцінки щодо обсягів виготовленої продукції та обсягів нових замовлень на продукцію.

Очікування підприємств торгівлі також погіршилися й опустилися нижче нейтрального рівня: секторальний індекс становив у грудні 49,6 порівняно з 50,0 у листопаді. Підприємства очікували зростання залишків товарів для продажу і обсяг закупівлі товарів для продажу на рівні попереднього місяця. Респонденти сектору й надалі налаштовані на зниження торговельної маржі. Зважаючи на сезонне збільшення попиту, респонденти зберегли оптимістичні очікування щодо обсягу товарообороту.

Підприємства будівництва найбільш песимістично налаштовані щодо результатів своєї діяльності: секторальний індекс у грудні знизився до 47,2 з 50,4 у листопаді внаслідок сезонного скорочення економічної активності та звуження інвестиційного попиту. Респонденти очікували зменшення обсягу нових замовлень і, як наслідок, зменшення обсягу закупівлі сировини та матеріалів. Водночас збереглися оптимістичні оцінки щодо обсягів виконаних будівельних робіт та закупівлі послуг підрядників.

Загальні оцінки щодо зайнятості також погіршилися: збільшення чисельності працівників очікували лише підприємства торгівлі, підприємства галузей промисловості, будівництва та сфери послуг були налаштовані на її скорочення.

Опитування підприємств проводилося з 6 по 23 грудня 2021 року. В опитуванні взяли участь 405 підприємств (44,7% – компанії промисловості, 28,6% – сфери послуг, 20,7% – торгівлі, 5,9% – будівництва), 33,3% респондентів – великі підприємства, 28,9% – середні, 37,8% – малі.

Нагадаємо, бізнес у листопаді погіршив оцінки щодо економічного стану своїх підприємств.

*

Top