зерно

Україна та РФ залишаються одними з найбільших експортерів пшениці в світі

Геополітична криза, що посилюється ймовірним вторгненням Росії, може призвести до глобальних змін у багатьох галузях, в тому числі і в галузі сільського господарства, — пише Forbes, передає Hubs.ua.

В галузі сільського господарства Росія зробила багато для інтерналізації власної економіки та самозабезпечення. Разом із Україною обидві країни залишаються одними з найбільших експортерів пшениці в світі.

«При цьому чималі запаси пшениці ще не надійшли на світовий ринок. Після проходження піку в листопаді ціни на чиказьку пшеницю і на європейську пшеницю MATIFF залишаються близькими до максимумів за десятки років», — пише видання.

Крім того, якщо ще на початку осені стримані прогнози International Grains Council (IGC) щодо постачання пшениці були викликані переважно погодними та природними факторами, то зростання цін на зернові в січні — результат побоювань, що найбільші виробники навмисно скоротять постачання пшениці або не зможуть їх виконати через воєнний конфлікт.

США та Європа поки що зберігають досить високі запаси. Посів озимої пшениці в США за розмірами площі близький до сторічних мінімумів, що лише посилює крихкість глобального балансу ринку зернових.

«Окрім великих категорій товарів, окрему увагу слід приділити більш тендітним та тонким ринкам, на яких Україна займає ще більш важливе значення в глобальній структурі споживання: соняшник та продукти його переробки — 50% від експорту, ріпак —21%», — акцентує Forbes.

Собівартість виробництва добрив, яка зростає, не лише позначається на маржинальності компаній, які працюють у цій промисловості, але може ще більше стимулювати інфляцію — собівартість виробництва у результаті перекладається на кінцевого споживача.

Нагадаємо, раніше Китай дозволив експорт пшениці та ячменю з усіх російських регіонів, відкривши свій ринок для експорту зерна з російських глибоководних портів. Російський експорт може відібрати частину ринку у європейського, північноамериканського та українського походження.

В той же час Мінагрополітики прогнозує цього року повторення рекордного врожаю зернових, зібраного минулого року.

*

Top