Китайські та індійські компанії не поспішають виходити з росії. Одночасно у червні низка великих бізнесів прийняли рішення покинути ринок – KSE

Вже проаналізована позиція 2227 компаній

1555 іноземних компаній вже скоротили, призупинили або припинили/припиняють свою діяльність на росії (станом на кінець червня). Про це у своєму аналізі пише KSE Institute (центр при Київській школі економіки) в межах проєкту «Самосанкції».

Всього експерти Центру вже ідентифікували 2227 компаній з 75 країн та 55 галузей та проаналізували їхню позицію щодо роботи на ринку рф. Близько половини з них публічні. Детальний розподіл:

а) кількість компаній, які продовжують діяльність (статус KSE «залишаються») – 672;

б) кількість компаній, які скоротили поточні операції та призупинили нові інвестиції (статус KSE «вичікують») – 464;

в) кількість компаній, які згорнули/згортають операції на росії (статус KSE «виходять») – 1091.

Для близько 800 публічних бізнесів також підрахована їх вага для російського ринку – сумарні дані операційної діяльності. Це близько $116,7 млрд інвестованого в рф капіталу, $230 млрд виручки, майже 0,8 млн персоналу.

У наведеній нижче таблиці вказується розподіл для цих 800 публічних компаній щодо їх статусу на ринку рф. Як зауважують в KSE Institute, «ми почали додатково відстежувати чи компанії просто заявляли, чи вони дійсно здійснювали якісь дії щодо виходу з країни (наразі ми спостерігаємо дуже малу кількість таких компаній). Поки що ми знайшли інформацію лише про декілька компаній, які почали продавати свій бізнес в росії. Навіть для більшості з них – це лише намір або вони тільки почали процес продажу. Все інше – переважно заяви чи якісь попередні кроки. Більш детальна інформація буде доступна незабаром, коли ми проаналізуємо більше даних та знайдемо надійні джерела для її перевірки».

За даними KSE Institute, у той час як західні компанії масово залишають росію, компанії з Азії неохоче покидають ринок. Єдина країна з дещо вищими темпами виходу – Японія. Тоді як китайський та індійський бізнес розраховують отримати більше вигоди від співпраці з росією.

Більшість японських компаній, які зупинили свою діяльність на рф, – з автомобільної та електронної сфер. Автомобільні бренди, які припинили виробництво: Nissan, Toyota, Mitsubishi Komatsu, Mazda, Isuzu та Bridgestone Tyres.

Проте повністю покинули ринок лише декілька японських компаній. Більшість з них заявили про призупинення діяльності. Як правило японські компанії не анонсують деталей виходу з ринку й уникають чітких заяв. Наприклад, Stellantis та японська Mitsubishi Motors, які мають спільне підприємство в Калузі, зробили дещо різні заяви.

Зокрема, корпорація Mitsubishi Motors «зупинила виробництво на своєму заводі в Калузі в росії до подальшого повідомлення. У зв’язку з логістичними труднощами експорт автомобілів та постачання запчастин до росії з березня призупинено».

А от заява американо-європейської полібрендової компанії Stellantis: «Враховуючи швидке щоденне зростання перехресних санкцій та логістичні труднощі, Stellantis призупинила свої виробничі операції в Калузі, щоб забезпечити повне дотримання всіх перехресних санкцій та захистити своїх працівників. Stellantis засуджує насильство і підтримує всі дії, здатні відновити мир».

Найменше активно розривають зв’язки з росією китайські та індійські компанії. Поки що вони переважно не покинули рф. Крім того, Китай та Індія у кілька разів збільшили імпорт нафти та газу танкерами з росії.

Китайські компанії намагаються уникати публічних заяв про війну в Україні. Однак за наявною інформацією, низка китайських компаній по-тихому згортають свою діяльність на росії. Зокрема це роблять такі великі бізнеси як Lenovo та Xiaomi. Щоб уникнути санкцій США, закриває деякі свої точки продажу та переглядає свою політику продажів Huawei. Компанія DJI призупинила діяльність як на Росії, так і в Україні, щоб запобігти використанню своїх дронів у військових цілях.

Зменшують діяльність на росії кілька корейських компаній. Hyundai призупинила виробництво, а Samsung та LG Electronics призупинили доставку продукції на рф. Однак це скоріше винятки. Як зазначають в Центрі, розвиток російських проєктів зі зрідженого природного газу (СПГ) значною мірою залежить від кораблів з Кореї. Три провідні суднобудівники у Південній Кореї – це Korea Shipbuilding & Offshore Engineering (колишня Hyundai Heavy Industries), Samsung Heavy Industries та Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering. Повідомляється, що вони мають контракти з російськими організаціями на суму близько $6,5. 21 квітня 2022 року Samsung Heavy Industries доставила «Совкомфлоту» одне з двох суден льодового класу. 19 травня Daewoo Shipbuilding скасувала російське замовлення на СПГ після того, як замовник не здійснив оплату.

Як писав Hubs.ua, у червні низка світових бізнес-гігантів почали повне припинення своєї діяльності на росії. Зокрема, індійська мультинаціональна IT-компанія Infosys повідомила про повне виведення свого персоналу з росії. Повністю покидає російський ринок великий виробник спортивного одягу Nike. Президент Microsoft Бред Сміт по суті анонсував вихід компанії з росії. Про повний вихід з російського та білоруського ринків оголосив Cisco. Росію повністю також покидають McDonald’s та Starbucks. На днях про такі ж плани оголосила фінська компанія Kone – один з найбільших виробників ліфтів.

У тижневому огляді KSE Institute, з посиланням на відповідні заяви та новини у ЗМІ, актуалізував статус і по іншим великим гравцям:

— Mango (Іспанія, споживчі товари та одяг) – виходить

— Tata Steel (Індія, сталь та мідь) – виходить

— Pyxus (США, алкоголь та тютюн) – залишається

— Idexx Labs  (США, фармацевтика, охорона здоров’я) – виходить

— Siemens Energy AG (Німеччина, енергетика, нафта, газ) – вичікує

— Philip Morris (США, тютюн) – вичікує

— Linde (Німеччина, хімічна промисловість) – вичікує

— S Group (Фінляндія, готелі та нерухомість) – виходить

— Siemens Mobility (Німеччина, логістика та транспорт) – вичікує

— Viciunai group (Литва, продукти харчування та напої) – вичікує

Пояснення щодо статусу компаній на російському ринку за алгоритмом KSE :

а) «leave»‎ або «виходять»‎ – компанії, які опублікували на своєму офіційному сайті (або їхній реліз з’явився в іноземному виданні – FT, NYT тощо), що повністю завершують роботу в росії; або компанії, які офіційно повідомили, що тимчасово скорочують операції в рф;

б) «wait» або «вичікують» – компанії, які опублікували на офіційному своєму сайті (або їхній реліз з’явився в іноземному виданні – FT, NYT тощо), що вони скорочують лише частину бізнес-операцій, продовжуючи роботу по інших операціях; або компанії, які повідомили, що відкладають майбутні інвестиції/розробки/маркетинг, при цьому продовжують свою основну діяльність;

в) «stay» або «залишаються» – компанії, що ігнорують вимоги до виходу/скорочення діяльності в росії, а також компанії, які офіційно заявили, що залишаються в росії або новин щодо їх виходу не було знайдено.

*

Top