Водночас з літа регулятор знову оптимістично розраховує на зниження інфляції, раніше вже помилившись з факторами тиску на ціни
Інфляція зростатиме в найближчі місяці, але вже з середини 2025 року почне знижуватися. Наприкінці 2025 року вона становитиме 8,4%, а за підсумками 2026 року – повернеться до цілі НБУ 5%. Реальний ВВП збільшиться на 3,6%, а в наступні два роки зростання економіки прискориться до близько 4% на рік.
Такі оптимістичні прогнози Національний банк України зробив у новому інфляційному звіті. Хоча купа факторів вже зараз говорить про зовсім інші тренди.
«Базовий сценарій прогнозу НБУ побудований на припущеннях щодо збереження достатніх обсягів міжнародної підтримки та поступової нормалізації умов функціонування економіки, що, зокрема, сприятиме частковому поверненню вимушених мігрантів і зростанню інвестицій», – на всякий описали межі своєї відповідальності за цей прогноз в НБУ.
Підвищення ставки для зниження інфляції?
Що таке «нормалізація умов функціонування економіки» залишається тільки здогадуватись. Можливо мова йде про зменшення впливу так званих «тимчасових чинників цінового тиску», які передусім пов’язують з несприятливим врожаєм агропродукції у минулому році (поки на 2025 рік «малюються» кращі прогнози).
Разом з тим восени 2024 року (коли фактор поганих врожаїв вже був відомий) Нацбанк все рівно суттєво помилився з очікуваннями. Зокрема, у жовтні річна інфляція на 2024 р. прогнозувалась у 9,7%. Натомість вона, як писав Hubs.ua, склала 12%.
Водночас у жовтні в НБУ анонсували, що облікову ставку в 13% збережуть до кінця першого півріччя 2025 року. А згодом навіть знизять: до 12,6% (III кв. 2025 р.), 12,2% (IV кв. 2025 р.) і до кінця 2026 року – до 10,5%.
Але через прискорення інфляції у грудні регулятор підвищив ставку до 13,5%. Розкручування маховика цін Нацбанк пояснив наслідками гірших врожаїв, але визнав, що інфляційний сплеск має і фундаментальні причини – збільшення виробничих витрат, у тому числі на електроенергію й оплату праці. А також це було пов’язано з курсовими ефектами внаслідок послаблення гривні в попередні періоди.
Вже у грудні більшість членів комітету з монетарної політики НБУ прогнозували подальше підвищення облікової ставки через подальшу інфляцію. З 24 січня 2025 року ставка скакнула вже до 14,5%.
«Перехід інфляції на двознаковий рівень негативно позначається на інфляційних очікуваннях населення та бізнесу. Однак очікування фінансових аналітиків та банків залишаються відносно стійкими», – не полишав в заяві оптимізм НБУ.
У оновленому інфляційному прогнозі регулятор знову випромінює «промінчики надії».
«Завдяки вичерпанню тимчасових чинників цінового тиску та заходам процентної й валютно-курсової політики НБУ інфляція сповільниться до 8,4% у 2025 році та до цілі 5% – у 2026 році. У перші місяці 2025 року інфляція, вірогідно, надалі зростатиме через вплив як тимчасових чинників, зокрема ефектів нижчих минулорічних урожаїв, так і фундаментальних, передусім тиску з боку виробничих витрат бізнесу. Інфляція сягне свого піку у II кварталі та з середини року почне знижуватися», – йдеться у звіті.
Тобто, якщо середній індекс цін за рік прогнозується на рівні 8,4%, а її пік припаде на першу половину року, то нас ймовірно до літа знов очікують галопуючі теми подорожчання товарів – 10% і більше у річному вимірі.
Тому в НБУ заявили, що їх прогноз передбачає подальше посилення процентної політики у першій половині 2025 року, щоб стримати ціновий тиск. Іншими словами бізнесу слід готуватись до підвищення облікової ставки. Чергове засідання правління НБУ відбудеться 6 березня.
Зниженню інфляції «сприятимуть заходи процентної та валютно-курсової політики НБУ, а також вищі врожаї, поліпшення ситуації в енергетиці, зниження фіскального дефіциту та помірний зовнішній ціновий тиск», – фантазують у звіті фахівці регулятора.
З цього переліку якось утримувати інфляцію вдасться хіба що у частині валютно-курсової політики: за 2024 рік міжнародні резерви України зросли на 8%, у порівнянні з 2023 роком, до майже $43,79 млрд. Водночас очікується, що у 2025 році міжнародна допомога (кредити та гранти) знизиться з $42 млрд (у 2024 р.) до $38,4 млрд.
Трішки песимізму
Проблема у тому, що фундаментальні чинники і далі будуть суттєво тиснути на економіку. Як писав Hubs.ua, у грудні минулого року НКРЕКП на 2025 рік збільшив тарифи для бізнесу в паливно-енергетичному комплексі: на доставку газу учетверо, на послуги з передачі електроенергії майже на 30%.
У Федерації роботодавців України вважають, що наслідки такого регулювання можуть бути катастрофічними: падіння виробництва, значне зниження податкових та валютних надходжень, тощо. Багато негативних прогнозів зробили інші асоціації та компанії.
«Укрзалізниця» (УЗ) з 1 лютого 2025 р. планувала підняти тарифи на вантажні перевезення на 37%. Бізнес виступив проти цієї ініціативи, пророкуючи великі збитки в низці ключових галузей. Поки ціни на залізниці не підняли. Просто не встигли, так як йдуть консультації на базі уряду між УЗ та бізнесом. Але економісти схиляються до думки, що скоріш за все тарифи на перевезення індексуватимуть.
З 2025 року посилився податковий тиск. І не виключено, що влада буде і далі збільшувати податки.
До речі у інфляційному звіті якраз і згадується чергове підвищення у 2025 році акцизів на пальне, що призведе до його подорожчання на більше, ніж 13%: «Через вплив на собівартість це додатково тиснутиме на вартість окремих товарів та транспортних послуг».
Водночас в НБУ очікують, що зниження світових цін на нафту частково компенсуватиме подальше зростання акцизного навантаження – зростання цін на пальне значно сповільниться. Світові ціни на нафту дійсно можуть знизитись. Але ніколи мережі АЗС в Україні не корелювали ціни пропорційно з світовими трендами.
То звідки ж зростання економіки?
Поки всі фактори свідчать про більш негативні сценарії для економіки та бізнесу. НБУ розраховує, що реальний ВВП у 2025 році зросте на 3,6%. Тобто теми будуть вищими, ніж у 2024 році (3,4%). Нагадаємо, у 2023 році – 5,5%.
Залишається загадкою, як досить інтенсивне підвищення облікової ставки (дорожчі кредити) та ймовірне зниження виробництва (через зростання енергетичних витрат) сприятимуть економічному зростанню. Враховуючи, що помилки НБУ в макроекономічному прогнозі стали трендом, можна навпаки очікувати більш низьких показників ВВП, у порівнянні з 2024 роком. Або ж нам знову просто треба розраховувати на гарні погодні умови та аномально високий врожай.