На тлі зниження попиту та збільшення видобутку в Америці, гравці нафтового ринку завмерли в очікуванні фінальної економічної політики Трампа
У четвер, 5 грудня 2024 року, група ОПЕК+ вже втретє відклала плани по відновленню об’ємів видобутку нафти, який вона знизила для підтримки цін ще у 2022 році. Проте таке рішення навряд чи зможе запобігти зниженню цін на сиру нафту на світовому ринку, які майже не відреагували зростанням після четвергового засідання ОПЕК+.
Про це йдеться в аналізі Bloomberg.
На онлайн-зустрічі група під керівництвом Саудівської Аравії та росії в групі домовилась, що буде поступово збільшувати виробництво сировини з квітня 2025 року до вересня 2026 року. Тобто на цілий рік довше, ніж передбачалося.
Вимушені відстрочки
У червні 2024 року ОПЕК+ вирішила щомісячно відновлювати видобуток нафти з жовтня цього року. Планувалось, що щомісячно виробництво буде збільшуватись на 180 тис. барелів на день (б/д) протягом року, у результаті досягнувши у вересні 2025 року підвищення видобутку на 2,2 млн б/д.
Але кон’юнктура на нафтовому ринку погіршилась. Як писав у жовтні Hubs.ua, імпорт нафти у Китай за дев’ять місяців 2024 року впав майже на 3%, порівняно з минулим роком. А ОПЕК (OPEC) вчергове знизила свій прогноз щодо зростання світового попиту на нафту у 2024-2025 роках. Тоді як виробництво в США досягло нових максимумів. Водночас хвиля пропозиції збільшилась з Бразилії, Канади та Гаяни.
У результаті ф’ючерси на Brent у Лондоні впали на 18% з початку липня 2024 року – до $72-73 за барель.
Згодом дата старту для відновлення ОПЕК+ переніс на грудень. Потім на січень 2025 року. А тепер рішення відклали на квітень.
Згідно новим планам програма зростання виробництва на 2,2 млн барелів на день буде розподілена на 18 місяців замість 12, уповільнивши темпи збільшення до біля 120 тис б/д щомісяця. Тобто програми розтягнули до вересня 2026 року.
Також до квітня не будуть збільшувати видобуток Об’єднані Арабські Емірати. Країна раніше виборола право (окремо від загальних планів групи) збільшувати виробництво нафти темпом в 300 тис. б/д щомісяця починаючи з січня. Такий реверанс ОАЕ був зроблений на знак визнання її нещодавніх інвестицій у виробничі потужності. Жорсткі переговори з цього питання призвели до того, що деякі африканські країни-члени знизили показники своїх можливостей. А Ангола взагалі вийшла з ОПЕК після десятиліть членства.
Чи обваляться ціни?
Але, як пише Bloomberg, ці поступки ОПЕК + ймовірно на зможуть втримати від падіння ціни на сиру нафту.
Затримка «лише помірно пом’якшить затяжний профіцит у 2026 і 2027 роках», – спрогнозував Боб Макнеллі, засновник консультиногої компанії Rapidan Energy Group та колишній чиновник Білого дому.
Hubs.ua вже оприлюднював у листопаді прогноз Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), за яким у 2025 році світовий ринок зіткнеться з надлишком нафти у 1 млн барелів на день. І це – навіть якщо ОПЕК+ не збільшить її видобуток.
Причини ті ж самі. Перехід від викопного палива до електромобілів та відновлюваних джерел енергії. Зниження попиту у Китаї (електромобілі + охолодження економіки). Збільшення видобутку у країнах Америки (США, Канада, Бразилія, Гаяна).
За даними Bloomberg, компанії Citigroup Inc. та JPMorgan Chase & Co. прогнозують, що 2025 року ціна на нафту продовжуватиме падати до $60 за барель.
Але аналітики зауважують, що фінальний тренд ринку буде зрозумілим лише після інавгурації Дональда Трампа президентом США. Власне, на їх думку, також через це ОПЕК+ переніс плани зі збільшення видобутку нафти, вичікуючи фінальних розкладів щодо тиску політики США на баланс попиту та пропозиції.
Зокрема Трамп погрожував накласти санкції на Іран, одного з найбільших членів ОПЕК+, і штрафні мита на продукцію з Китаю, одного з його найбільших покупців нафти.
Якщо Трамп відновить кампанію «максимального тиску», яка скоротила експорт сирої нафти з Ірану, розгорнуту під час його першого терміну для згортання ядерної програми Тегерана, це може створити простір його близькосхідним супротивникам для збільшення виробництва.
При цьому, якщо його адміністрація натомість зосередиться на торговій війні з Китаєм, це може ще більше знизити попит на нафту ОПЕК+.
У такий період невизначеності група експортерів й вибрала стратегію обережного очікування. Через що й відбулося чергове відтермінування планів з відновлення видобутку.
«На складному ринку є переконливі аргументи для того, щоб ОПЕК+ чекала і спостерігала», – сказала Геліма Крофт, керівниця напрмяку глобальної стратегії по сировинним товарам у інвестиційному банку RBC Capital Markets LLC.
Водночас аналітики JPMorgan Chase & Co. Та Macquarie Bank Ltd. поставили під сумнів, чи зможуть члени ОПЕК+ врешті-решт скасувати будь-які обмеження на зростання видобутку нафти після стількох років стримування.
Як резюмується у статті, якщо ОПЕК+ рано чи пізно відмовиться від скорочень виробництва, ринок може скотитися у затяжну фазу низьких цін. Як це сталося наприкінці 1980їх років та повторилось після американської революції сланцевої нафти у середині 2010-х років.