Інфляція продовжить збільшуватись і сягне за підсумками 2024 р. – 9,7%
Національний банк України (НБУ) опублікував низку макроекономічних параметрів та прогнозів.
Облікова ставка
Зокрема, правління Нацбанку ухвалило рішення залишити облікову ставку на рівні 13%.
«Це рішення в поєднанні з підтриманням стійкості валютного ринку дасть змогу зберегти контроль над інфляційними очікуваннями, сповільнити інфляцію наступного року та надалі повернути її до цілі 5%», – зазначають в НБУ.
В Нацбанку пояснили, що з липня 20204 регулятор призупинив пом’якшення процентної політики щоб протидіяти ціновому тиску. Це підтримало інтерес до гривневих заощаджень, ставки за якими забезпечують захист від інфляційного знецінення. Зокрема, восени відновився приплив строкових депозитів населення у гривні, надалі збільшувалися вкладення в ОВДП у національній валюті.
За прогнозом регулятора, ставку в 13% збережуть до кінця першого півріччя 2025 року. Згодом НБУ планує її знижувати до 12,6% (III кв. 2025 р.), 12,2% (IV кв. 2025 р.) і до кінця 2026 року – до 10,5%.
Але, у разі подальшого зростання інфляції понад прогноз та загрози розбалансування інфляційних очікувань, НБУ буде готовий збільшувати облікову ставку.
Інфляція
В останні місяці інфляція зростала швидшими темпами, ніж прогнозувалося. У вересні вона пришвидшилася до 8,6% у річному вимірі і надалі зростала у жовтні.
За оцінками НБУ, зростання темпів інфляції спричинило:
— подорожчання продовольчих товарів унаслідок гірших, ніж очікувалося, урожаїв різних сільськогосподарських культур;
— збільшенням виробничих витрат, у тому числі на електроенергію й оплату праці;
— послаблення гривні у попередні періоди.
Прогнозується, що у наступні місяці збільшуватиметься та сягне 9,7% на кінець 2024 року. Сповільнюватись вона почне навесні 2025 року.
«Сповільненню темпів зростання цін наступного року сприятимуть зважена монетарна політика НБУ, послаблення зовнішнього цінового тиску, поліпшення ситуації в енергосекторі й збільшення врожаїв. Прогноз НБУ передбачає зниження інфляції до 6,9% наприкінці 2025 року та її приведення до цілі 5% у 2026 році», – заявили в Нацбанку.
Також у Нацбанку погіршили прогноз за підсумками 2024 року індексу споживчих цін (ІСЦ). У жовтневому звіті він склав 9,7% проти 8,5% у липні. На кінець 2025 року він прогнозується 6,9% (6,6% прогнозувалось у липні).
Темпи економіки
За даними НБУ, реальний ВВП зростав у II та III кварталах 2024 року.
Причому менший, ніж очікувалося, дефіцит електроенергії та дещо вищі врожаї ранніх зернових культур дали змогу НБУ покращити прогноз зростання реального ВВП у 2024 році – до 4%. У липні прогнозувався рівень у 3,7%, квітні – 3%.
Прогнозується, що у 2025-2026 рр. зростання реального ВВП складе відповідно 4,3-4,6%.
Також у жовтневому звіті, у порівнянні з липнем, покращили дані по номінальному ВВП: 7,63 трлн грн (2024 р.), 8,72 трлн грн (2025 р.), 9,72 трлн грн (2026 р.).
«Значні бюджетні стимули, підкріплені суттєвими обсягами міжнародного фінансування, збільшення доходів домогосподарств, а також нарощування випуску у рослинництві та стійкий зовнішній попит сприятимуть подальшому зростанню української економіки», – вважає НБУ.
Міжнародне кредитування
У НБУ заявили про зниження невизначеності щодо обсягів міжнародної допомоги. Завдяки достатнім обсягам зовнішнього кредитування уряд зможе й надалі фінансувати значні видатки бюджету, а НБУ – забезпечувати стійкість валютного ринку
Зокрема, як писав Hubs.ua, у жовтні 2024 року Україна отримала $1,1 млрд кредиту від МВФ за результатами п’ятого перегляду програми розширеного фінансування (EFF).
Як зазначили в Нацбанку, близько $300 млн пільгового фінансування надійшло від Канади.
До кінця 2024 року очікується надходження понад $15 млрд, з яких $4,8 млрд – за програмою SPUR зі Світовим банком за підтримки фінансування з боку США.
Крім того, 25 жовтня лідери G7 ухвалили механізм надання суми кредитів в $50 млрд, які будуть погашатись за рахунок доходів від заморожених російських суверенних активів.
Як раніше заявляли у Міністерстві фінансів, потреба України у зовнішньому фінансуванні на 2025 рік оцінюється у близько $38,4 млрд.
«Ураховуючи очікувані надходження, НБУ поліпшив припущення щодо зовнішньої фінансової допомоги на 2024-2026 роки. Очікується, що цього року загальна сума міжнародного фінансування сягне $41,5 млрд, а наступного – $38,4 млрд. Збереження зовнішньої підтримки разом із достатніми обсягами внутрішніх ринкових залучень дадуть змогу уряду й надалі покривати значний дефіцит бюджету без звернення до емісійного фінансування», – обнадіюють в НБУ.
Міжнародні резерви
Таким чином, у Нацбанку розраховують, що зможуть підтримувати належний рівень міжнародних резервів для збереження стійкості валютного ринку. Їхні прогнозні обсяги були переглянуті в бік підвищення порівняно з липневими оцінками – до $43,6 млрд (підсумок 2024 р.) та $41 млрд (2025 р.).
Як писав Hubs.ua, за вересень 2024 р. міжнародні резерви України знизились на 8,1%, до $38,9 млрд.
Невизначеність прогнозів
В НБУ нагадують, що «ключовим ризиком для інфляційної динаміки та економічного розвитку залишається перебіг повномасштабної війни. Зберігаються ризики подальшого зниження економічного потенціалу, зокрема через втрати людей, територій і виробництв».
На прогнози можуть вплинути наступні ризики:
— виникнення додаткових бюджетних потреб для підтримання обороноздатності;
— можливе додаткове підвищення податків, що, залежно від параметрів, може посилювати ціновий тиск. Нагадуємо, що підвищення фіскального тиску закладено в так званій урядовій Національній стратегії доходів, яку нещадно критикує бізнес.
— подальше пошкодження інфраструктури, передусім енергетичної та портової, що обмежуватиме економічну активність і тиснутиме на ціни з боку пропозиції;
— поглиблення негативних міграційних тенденцій та подальше розширення дефіциту робочої сили на внутрішньому ринку праці.
Водночас зберігається ймовірність реалізації низки позитивних сценаріїв, пов’язаних, зокрема, з подальшим пришвидшенням євроінтеграційних процесів та відновлювальних робіт в енергетиці.