Воєнний стан в країні – тактика та стратегія для бізнесу

Олена Матвійчук, СЕО Міжнародної бухгалтерсько-консалтингової компанії WeDoITBM

У зв’язку із потенційно можливою загрозою введення в Україні воєнного стану, бізнес має розуміти, які обмеження та заборони на нього чекають у разі введення такого стану, щоб не бути заскоченим зненацька. Хоча Міністр оборони запевняє, що наразі підстав вводити в Україні воєнний стан немає. Мовляв, воєнний стан вводиться, якщо є наступ, безпосередньо вторгнення. Вважаю, що український бізнес повинен  бути готовим до всього. Адже, хто попереджений – той озброєний. Отож, давайте розглянемо передумови введення такого стану, вплив його безпосередньо на бізнес та можливі механізми усунення негативних наслідків.

За яких умов в Україні можуть ввести воєнний стан? 

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», воєнний стан – це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України. На час дії воєнного стану органи держвлади, військове командування, військові адміністрації та органи місцевого самоврядування отримують повноваження, необхідні для запобігання загрози, відсічі збройної агресії та гарантування національної безпеки. Можливе також тимчасове обмеження конституційних прав і свобод людини.

Рішення про запровадження воєнного стану ухвалюється так: Рада нацбезпеки та оборони подає пропозицію Президенту. Той видає указ про введення воєнного стану (загалом по країні або в окремих областях) та звертається до Верховної ради для його затвердження.

Які особливості воєнного стану, що можуть вплинути на звичайну діяльність бізнесу?

З дня введення воєнного стану військове командування наділяється додатковими повноваженнями в місцевостях, де введено воєнний стан, управління від держадміністрацій переходить до військово-цивільних адміністрацій.

Особливості воєнного стану, які, вочевидь, впливатимуть на звичайних порядок ведення бізнесу:

 • Під охорону армії та правоохоронних органів переходять об’єкти державного значення, об’єкти транспортної системи України та об’єкти, що забезпечують життєдіяльність населення, запроваджується особливий режим їх роботи.
 • Запроваджується трудова повинність для працездатних осіб, які не мобілізовані і не заброньовані за підприємствами на період дії воєнного стану, для виконання робіт оборонного характеру або ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, або до суспільно корисних робіт.

Рішення про запровадження трудової повинності приймає військове командування.

Порядок залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану визначений Постановою КМУ № 753 від 13 липня 2011 р.

 • Військове командування має право використовувати потужності та трудові ресурси підприємств, установ і організацій усіх форм власності для потреб оборони, змінювати режим їхньої роботи, проводити інші зміни виробничої діяльності, а також умов праці відповідно до законодавства про працю.
 • Військове командування має право примусово відчужувати майно, що перебуває у приватній власності, вилучати майно державних підприємств, державних господарських об’єднань для потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану та видавати про це відповідні документи встановленого зразка.

Примусове відчуження майна передбачає попереднє або наступне повне відшкодування його вартості. Вилучення майна проводиться безоплатно. В Україні на сьогодні є чинним Закон України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану».

Запроваджується комендантська година. Постановою КМУ № 573 від 08 липня 2020 р.передбачено умови та порядок введення комендантської години, умови світломаскування, порядок утворення комендатур у населених пунктах, де введено воєнний стан, та повноваження коменданта та комендатури.

 • Комендатурами встановлюється особливий режим в’їзду і виїзду, обмеження свободи пересування громадян, а також руху транспортних засобів. Патрулям дозволяється проникнення на територію підприємств без дозволу суду з можливістю використання засобів зв’язку і транспортних засобів, що належать бізнесу.
 • Патрулі матимуть право перевіряти документи у осіб, а в разі потреби проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян.
 • Може встановлюватись заборона або обмеження на вибір місця перебування чи місця проживання осіб на території, на якій діє воєнний стан, та вводитись пропускний режим на певні об’єкти чи території за перепустками.
 • У підприємств, установ і організацій усіх форм власності, окремих громадян у разі порушення ними режиму воєнного стану може вилучатись електронне комунікаційне обладнання, телевізійна, відео- і аудіоапаратура, комп’ютери, а також у разі потреби інші технічні засоби зв’язку.
 • У підприємств, установ і організацій вилучатиметься навчальна та бойова техніка, вибухові, радіоактивні речовини і матеріали, сильнодіючі хімічні та отруйні речовини.
 • Буде заборонено торгівлю зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі.
 • Для фізичних і юридичних осіб може бути встановлена військово-квартирна повинність з розквартирування військовослужбовців, правоохоронців, евакуйованого населення та розміщення військових частин, підрозділів і установ.
 • Якщо керівники підприємств, установ та організацій будуть неналежно виконувати вимоги воєнного стану чи наказів комендатур, їх можуть відсторонити від роботи без збереження заробітної плати із одночасним призначенням виконуючих обов’язки керівника такої юридичної особи.

Банківські платежі

Якщо воєнний стан буде введено на всій території України, то Національний банк відповідно до Постанови НБУ № 577 від 23.12.2003 (зі змінами) має право прийняти рішення про обмеження, зупинення здійснення безготівкових розрахунків у банках, які зареєстровані (або мають відокремлені підрозділи) у місцевостях, у яких введено воєнний стан (тобто по всій Україні). При цьому НБУ може прийняти рішення щодо здійснення безготівкових розрахунків тільки через визначені уповноважені банки.

Якщо під час військових дій буде виведено з ладу електронну систему платежів, безготівкові розрахунки будуть здійснюватися на підставі паперових платіжних доручень.

Визначено Постановою НБУ № 51 від 05 травня 2018 року і порядок готівкових розрахунків на період воєнного стану. Цим Порядком можливості використання готівкових розрахунків під час воєнного стану не розширено, у порівнянні з мирним часом. Навпаки, НБУ під час воєнного стану має право вводити обмеження на зняття готівки підприємствами, організаціями, фізичними особами-підприємцями та населенням з поточних і вкладних рахунків.

Курс гривні 

В статуті МВФ немає прямої норми, що забороняє співпрацю з країнами у воєнному стані.

Ще один фактор, який може вплинути на курс гривні — зростання імпорту. Аби вкласти гроші у щось «тверде», бізнес, в тому числі й аграрний, буде намагатись швидко конвертувати валюту у ресурси: добрива, техніку, насіння, будівельні матеріали. Більшість цих ресурсів мають закордонне походження і збільшення їх імпорту також може ослабити національну валюту.

Поставка товарів

Терміни поставок товарів цивільного призначення, звичайно, буде змінено. Насамперед через ймовірне взяття військовими під контроль залізничної, річкової, морської та повітряної транспортних систем України, пріоритетність перевезень товарів військового призначення та/або заборону перевезень товарів цивільного призначення.

Такі дії, вочевидь, вплинуть на виконання бізнесом своїх зобов’язань, зокрема і по зовнішньо-економічних договорах (контрактах). Тут додатковою обставиною, яка вплине на строки поставок товарів, ймовірно, буде закриття кордонів України для їх вивезення з митної території України.

Автоперевезення товарів також стане ризиковим через постійні перевірки на блок-постах вмісту вантажних автомобілів та ймовірного залучення автотранспорту на військові потреби.

Отже, під час воєнного стану бізнес, вочевидь, зіткнеться із проблемою поставок товарів взагалі, та порушення строків поставок товарів зокрема.

Управління бізнесом

Увесь український та іноземний бізнес на території України у разі введення воєнного стану зіткнеться із радикальною зміною управління бізнесом.

Це пов’язано, зокрема, з можливістю примусового перепрофілювання бізнесу на виробництво необхідної для обороноздатності країни продукції, можливістю примусового відчуження майна бізнесу за незрозумілою процедурою та ціноутворенням; загрозою вилучення, як міри покарання за невиконання умов воєнного стану та наказів коменданта, електронного комунікаційного обладнання, телевізійної, відео- і аудіоапаратури, комп’ютерів та інших технічних засобів зв’язку; вилучення навчальної та бойової техніки, вибухових, радіоактивних речовин і матеріалів, сильнодіючих хімічних та отруйних речовин; забороною торгівлі алкогольними напоями, необхідністю надавати свої приміщення для військово-квартирної повинності тощо.

Крім іншого, під час воєнного стану бізнес повинен буде постійно відслідковувати накази комендатур та інших військових структур, які впливатимуть на управління бізнесом в цілому.

Бізнес зіткнеться також із постійним доступом на його територію військових патрулів без рішення суду.

Однак найбільша загроза для управління бізнесом — це можливість відсторонення під час воєнного стану керівника підприємства наказом військового коменданта із призначенням тимчасово виконуючого обов’язки керівника без будь-якого погодження із власниками бізнесу. Призначений у такий спосіб керівник підприємства буде підпорядковуватись не власнику бізнесу, а коменданту, який його призначив.

Трудові ресурси

У разі введення воєнного стану бізнес зіткнеться зі значними кадровими проблемами.

Частина працівників підприємств буде мобілізована на військову службу, частина – для трудової повинності, і якими ресурсами бізнес зможе замінити своїх мобілізованих працівників – не зрозуміло.

Проте бізнес буде зобов’язаний зберігати за мобілізованими працівниками їх робочі місця. Щоправда, оплату праці мобілізованим здійснює держава.

На режим роботи багатьох підприємств вплине запровадження комендантської години чи пропускної системи при встановленні обмеженого пересування фізичних осіб.

Наразі ані чинним Кодексом Законів про працю, ані законодавством України щодо воєнного стану не передбачено заборону звільняти працівника підприємства з роботи під час воєнного стану за його ініціативи. Єдина заборона для працівників – це заборона для певних категорій громадян змінювати місце свого проживання та заборона на вільне пересування, якщо такі заборони введені військовими.

Чи може бізнес вберегти себе від ризиків, пов’язаних із введенням воєнного стану?

Повністю вберегти себе від ризиків, пов’язаних із введенням воєнного стану, надзвичайно складно.

Проте підготувати бізнес до можливого воєнного стану таким чином, щоб не втратити свій бізнес, можна.

Насамперед необхідно розуміти, що під час воєнного стану буде встановлено державне управління майже в усіх галузях економіки, що, в свою чергу, суттєво обмежить права власників на управління своїм бізнесом та на розпорядження його активами.

На мою думку, найбільш вразливими для бізнесу від введення військового стану є корпоративні права власників бізнесу, майно, фінанси та трудові ресурси бізнес-структур.

Мінімізувати ризики від введення воєнного стану можна, однак уникнути їх цілком – майже неможливо.

Так, у Статутах компаній рекомендую передбачити механізм відчуження (чи обмеження у їх відчуженні) корпоративних прав учасників на період дії воєнного стану, щоб під час воєнного стану ваш бізнес не перейшов до рейдерів.

Створити внутрішні нормативні акти про порядок роботи компанії під час воєнного стану, якими передбачити такі можливі заходи:

 • Провести ринкову оцінку (за можливості) майна, яке перебуває під загрозою примусового його відчуження під час воєнного стану.
 • Провести окрему інвентаризацію майна, яке, у разі введення воєнного стану, буде вилучене (навчальну та бойову техніку, вибухові, радіоактивні речовини і матеріали, сильнодіючі хімічні та отруйні речовини).
 • Укласти наперед відповідні договори або забезпечити у інший спосіб місця збереження товарів, заборонених до реалізації під час воєнного стану: зброї, сильнодіючих хімічних і отруйних речовин, а також алкогольних напоїв та речовин, вироблених на спиртовій основі.
 • У разі введення воєнного стану заборонити працівникам використовувати власність компанії, яка може бути вилучена через порушення вимог воєнного стану, зокрема електронного комунікаційного обладнання, телевізійної, відео- і аудіоапаратури, комп’ютерів та технічних засобів зв’язку у особистих цілях та всупереч вимог наказів військового коменданта, щоб не допустити їх вилучення.
 • Передбачити внутрішніми нормативними документами порядок інвентаризації майна у разі можливого відсторонення військовим комендантом керівника компанії та прийняття такого майна у підзвіт виконуючим обов’язки керівника, призначеного військовим комендантом.
 • Визначити будівлі компанії, які можуть бути використані для військово-квартирної повинності за всім необхідними технічними параметрами.

Із контрагентами, на мою думку, необхідно укласти додаткові угоди до діючих договорів, а з новими контрагентами — договори, в яких значно розширити обсяг обставин непереборної сили (форс-мажор), при настанні яких особа звільняється від відповідальності за невиконання чи неналежне виконання своїх зобов’язань.

Топ рекомендацій для власників бізнесу

 1. Якщо це можливо, створіть альтернативну (бажано онлайн) платформу для діяльності бізнесу. Це дозволить швидше адаптуватись у випадку евакуації населення.
 2. Укладіть угоду про банківське обслуговування із надійним, на ваш погляд, банком. З огляду на можливе запровадження особливостей в обігу безготівкових та готівкових коштів це буде більше, ніж корисно.
 3. У випадку вилучення майна вимагайте відповідного акту державного органу, у випадку відчуження — акту та документу про вартість майна на дату його оцінки. Інакше буде складно підтвердити факт реквізиції майна та наступної компенсації його вартості відповідно.
 4. Якщо ви не згодні із оцінкою вартості вилученого майна, зазначте про це на зворотній стороні складеного акту, бажано із посиланням на документи щодо реальної вартості майна за наявності таких. А також не вагайтесь звертатись до суду. Лише суд може здійснювати правосуддя.
 5. Створіть можливість взаємозаміни ключовими працівниками один одного. Трудова повинність може дати про себе знак.
 6. У кожному договорі передбачайте положення про форс-мажорні обставини.
 7. Будьте готові до закриття кордонів, а значить і взаємодії із іноземними контрагентами. Спробуйте зосередити основні контрагентські відносини в межах країни.

Та чи варто боятись бізнесменам воєнного стану?

Маємо приклад наших недалеких сусідів. З 2016-2018 роки у період загрози держперевороту Туреччини, турки два роки жили в особливому режимі. Однак, воєнний стан не створив якихось суттєвих перешкод для бізнесу. За рейтингами Doing Business країна займала у 2017-му 69 сходинку, у 2018-му 60 сходинку. Так само маємо досвід Ізраїлю. Країна у воєнному стані з 1947 року. Втім це не заважає їй бути однією з найбільш розвинутих держав, мати один із найвищих рівнів ВВП на душу населення (40 000 USD) та бути провідними у high-tech сферах.

Публікації у розділі Дискусії у форматі «Колонка» відображають думку виключно автора тексту, вказаного на початку статті. Позиція автора колонки може не співпадати з точкою зору редакції Hubs.ua. Видання залишає за собою право публікувати думку інших авторів щодо викладених у цій статті тем.

*

Top