Почему шансы на расследование преступлений против Майдана практически утрачены

Первопричина провала следствия - непрофессионализм первоочередных следственно-оперативных действий. Далее – два года утрачивались доказательства, отпускались на волю ключевые подозреваемые

55

Григорий Мамка, кандидат юридических наук, экс-замглавы Главного следственного управления Нацполиции

20 февраля по всей Украине почтили память Героев Небесной Сотни. Прошло три года с трагических событий расстрела митингующих на Майдане. Ни один из подозреваемых не находится на скамье подсудимых. Все чаще звучат публичные обвинения в сторону власти, что именно она саботирует и затягивает расследование этих событий. Адвокаты семей Героев Небесной Сотни полностью уверены, что 2014 год был крайне важен для следствия и был безвозвратно утрачен. Такой же мысли придерживается и следователь с двадцатилетним стажем,  экс-замглавы Главного следственного управления Нацполиции Григорий Мамка.

Он называет первопричины и возможные негативные последствия непрофессионализма следствия ГПУ в деле расстрела Майдана (укр).

106 учасників Майдану і 19 правоохоронців  вбито.

Понад тисячу мітингувальників та 235  правоохоронця отримали різні поранення, в тому числі і вогнепальні.

За три роки – в Україні чотири прокурора. Усі вони – з когорти тих, кого до влади привів Майдан.

Махницький. 10 квітня 2015 року ГПУ повідомила про перевірку його причетності до навмисного затягування розслідування проти активістів Євромайдану.

Ярема. Звинувачений ЗМІ публічно в тому, що  саботував розслідування злочинів проти учасників Євромайдану, оскільки станом на вересень 2014 року жоден злочинець не був встановлений і не притягнутий до відповідальності.

Шокін. У своєму виступі перед народними депутатами обіцяв завершити розслідування і передати до суду справи по Майдану. Все залишилося на рівні заяв.

Луценко. Вважає, що слідство суттєво просунулось  у розслідуванні справ, пов’язаних зі злочинами проти Євромайдану. Нещодавно він заявив, що судові вироки оголошено 35-ом особам, 152 — обвинувачені і перебувають у судових процесах, ще 190-м — висунуто підозри і досудове розслідування триває. Але із 35 вироків, про які каже генпрокурор, позбавлення волі передбачає лише один. Ідеться не про безпосередніх учасників вбивств і переслідувань під час Майдану, а про одного із харківських «тітушок», який брав участь у розгоні активістів у 2014 році. Решта 34 вироки — це вироки із умовними строками або з відстрочкою виконання покарання.

Як юрист та людина, яка майже пів свого життя віддала слідству, можу говорити з повною відповідальністю, що основний час для розслідування втрачено і всі особи, які винні мають величезні шанси уникнути будь-якої відповідальності. Поясню чому.

Існують  три «стовпи», на яких базується слідство:

1. Збір доказів;

2. Аналіз зібраних доказів;

3. Прийняття відповідних рішень.

Якщо хоч одна ланка буде виконана неякісно – слідство розпадеться. Це аксіома.

Перша і напевно найголовніша ланка по справі Майдану — збір доказів — була саботована. Навмисно або через величезну непрофесійність, яка запанувала у правоохоронних органах – нехай вирішує вже історія. Але увесь 2014 рік  непрофесійно велися першочергові слідчі дії та оперативна робота. Далі  — два роки знищувалися навмисно, або просто безглуздо  втрачалися докази, відпускалися на волю ключові обвинувачені.

І найбільш катастрофічне з цього – поведінка влади, яка прийшла після Революції Гідності. Вона  зараз боїться і не може вийти до народу і чесно сказати, чому і завдяки кому винуватці розстрілу людей на Майдані не будуть покарані.  Чого чекають – незрозуміло. Тому що за їх спинами вже очевидним є страшний вал наслідків.

1. У листопаді 2015-го Міжнародний кримінальний суд  виніс попереднє рішення, що не може брати до свого провадження справу Євромайдану, бо не побачив достатніх ознак масштабності і системності злочинів.

Натомість.

1. Виступаючи як свідок у справі п’яти колишніх «беркутівців», Янукович заявив, що має багато матеріалів, які свідчать про те, що активістів і правоохоронців розстрілювали із будівель, контрольованих лідерами Майдану. Він також заявив про намір звернутися до міжнародних організацій та іноземних держав з вимогою провести незалежне розслідування розстрілів у лютому 2014 року, звинувативши нинішнє керівництво у неспроможності дати відповідь на питання про винних.

І які будуть наслідки всіх цих дій та бездіяльності – важко передбачити.

Публикации в разделе Дискуссии в формате «Колонка» отображают мнение исключительно автора текста, указанного в начале статьи. Позиция автора колонки может не совпадать с точкой зрения редакции Hubs. Издание оставляет за собой право публиковать мнение других авторов по изложенным в данной статье темам.

*

Top