Адвокати розповіли про замовні дії та свавілля правоохоронців у справі проти агробізнесмена Тарасова

На думку адвокатів у цій справі є всі ознаки спроби рейдерського захоплення активів великого агрохолдингу

Проти бізнесмена Сергія Тарасова (засновник агрохолдингу I&U Group, Кіровоградщина) завели замовні кримінальні провадження, на нього чиниться тиск з метою рейдерського захоплення бізнесу за допомогою Нацполіції, прокурорів, суддів і так далі.

Про це на прес-конференції у Києві заявили адвокати, які представляють інтереси Тарасова та інших фігурантів кримінального провадження.

За словами адвоката Олександра Гардецького, бізнесмен у 2015-2021 рр. як добросовісний набувач купив низку земельних ділянок (на 215 га) для вирощування сільськогосподарської продукції. Ці землі йому запропонував купити чоловік (його прізвище не повідомляється), який перед тим влаштувався на роботу в агрохолдинг.

Перше кримінальне провадження проти бізнесмена Національна поліція відкрила на початку 2023 року. Сукупно вже відкрито п’ять КП, в яких оголошено три повідомлення про підозру.

Суть звинувачення слідчих полягає у тому, що Тарасов начебто організував злочинну групу, яка на підставних осіб оформила земельні ділянки, що держава виділяла тоді воїнам АТО.

Хто створив злочинну групу?

Коли була відкрита перша справа бізнесмен провів аудит угод та власне розслідування за допомогою юристів. Виявилось, що загаданий працівник, ще до влаштування на роботу в агрохолдинг, за фіктивними документами на підставних осіб формував земельний банк. Робилось це у змові з нотаріусами та чиновниками Держгеокадастру. Тобто добросовісному набувачу пропонувались цілком офіційні «чисті» документи на землю.

Землю він продавав і іншим бізнесменам, які не мають відношення до I&U Group. Зокрема в Полтавській та Кіровоградській областях. Але проти цих бізнесменів справи не відкривали.

Тобто, за словами адвокатів, злочинні схеми організовував даний «працівник». Але довгий час до цієї особи у Нацполіції претензій не було, проти неї не висувалось підозр. У першій підозрі Сергію Тарасову (за 21 листопада 2023 року) було написано, що представник цієї групи являється особою, яка не усвідомлювала дії злочинної організованої групи.

«По всій Україні є сотні кримінальних справ коли певні ділки створювали групи, формували земельний банк, а потім реалізовували землю бізнесменам. Представник однієї з таких групи працевлаштовується до Тарасова, який до цього часу вже мав у користуванні більше 50 тис. га землі. Я через суд отримав тимчасовий доступ до довіреностей цієї особи за 2015-2021 роки. Там налічувалось 7700 довіреностей по земельних ділянках в різних областях», – розказав Олександр Гардецький.

Адвокати звернулись в правоохоронні органи, щоб визнати Тарасова потерпілим у справі, а також надати реальному організатору схеми («працівнику» агрохолдингу) статусу підозрюваного. Але в Нацполіції їм неодноразово відмовляли. Тим не менше, адвокатам через суди вдалось отримати відповідні рішення. Щоправда, за їх інформацією, слідчі та прокурори неодноразово нехтували законними правами Тарасова.

«Слідство ведеться упереджено. Порушуються права на захист та розумні строки у справі. Наприклад, за моїми скаргами судді двічі відводили керівників слідчої групи. Судді оголошували, що розслідування проводяться однобоко, з обвинувальним ухилом. Що заслуговують на увагу твердження адвоката Гардецького, підтверджені ухвалами інших судів, про те, що такий-то представник ще до продажі земельної ділянки 49,7 га Тарасову, під час роботи в агрохолдингу, за аналогічною схемою сформував та продав земельний банк іншим особам, які не пов’язані з Тарасовим», – заявив адвокат.

Телефонне право

Наразі Сергій Тарасов перебуває у державному розшуку (з початку 2024 року). Перед тим, восени 2023 року, він виїхав в Німеччину не операцію. За інформацією адвокатів, слідству були надані відповідні довідки від лікарні, що бізнесмен знаходиться на лікуванні. Тим не менше, правоохоронці, знаючи місце його перебування, без допиту родичів (як того вимагає КПК) зупиняють розслідування на підставі оголошення Тарасова у розшук.

«Ми оскаржуємо постанову про зупинення розслідування. Слідчі та прокурори знають, що якщо суд скасує цю зупинку, то в них закінчаться терміни на це провадження. Його треба буде закрити. Водночас суди постанову про зупинку не скасовують», – стверджує Гардецький.

У цій справі вже відбулось десятки судових засідань. Частину з них сторона захисту виграла. У частині судді почали брати самовідводи, свідомо затягуючи розгляд.

«Адвокати Тарасова мають намір звернутись в Європейський суд з прав людини. Але поки ми не пройшли національні суди, ми не можемо захищати його права в ЄСПЛ. Нас умисно, порушуючи розумні строки, не випускають в Страсбург», – пояснив Гардецький.

За даними адвокатів, у справі Тарасова застосовується тиск на суддів, слідчих, діє так зване «телефонне право».

«Нам правоохоронці говорили, що є команда зверху ні в якому випадку не робити Тарасова потерпілим. Бо якщо тільки він буде визнаний потерпілим, то всі справи, які фабрикуються, будуть розлітатись нанівець. Вони отримують команди в телефонному режимі», – заявив адвокат Анатолій Ларін.

За його словами, слідчі, маючи зв’язки з певною слідчою суддею, у 2024 році добились ухвали про арешт всього майна Тарасова. При цьому суддя примудрилась арештувала навіть активи інших бізнесменів, які не мають відношення до Тарасова. Наразі ухвала про арешт скасована.

«Ми знаємо хто проти нас, знаємо де ці люди знаходяться. Знаємо яким чином вони тиснуть», – зазначив Ларін.

Як повідомив учасник прес-конференції, адвокат Сергій Войченко, тиск на Тарасова супроводжується переслідуванням його співробітників. Зокрема, секретарку підприємця – Олену Мощинську – безпідставно підозрюють у шахрайстві.

«Мою клієнтку обвинувачують у діях – укладенні договорів про купівлю земділянок, які вона здійснювала в межах довіреності. Жодних доказів її провини не представлено. Слідчі не віддають матеріали, затягують справу, проводять незаконні обшуки та вилучення особистих коштів родини моєї підзахисної. Але я впевнений, що будь який притомний суддя виправдає Мощинську без жодних вагань, адже слідство не надало жодних аргументованих доказів причетності до можливих шахрайських дій. А виправдання Мощинської буде автоматично означати, що справа Тарасова розвалюється та немає жодних перспектив», – зазначив Войченко.

Хто замовник?

Олександр Гардецький поки відмовився називати, хто на думку адвокатів є замовником даних кримінальних проваджень, і пояснив чому: «Я знаю прізвища, хто замовник і був готовий їх назвати, але у зв’язку з нашою поїздкою в США, Тарасов сказав поки їх не озвучувати».

Водночас Гардецький зазначив, що представник групи, яка за шахрайськими схемами формувала земельний банк, 18 квітня 2023 року зареєстрував у Полтаві ТОВ «ВКВ Агро Інвест». А одним з бенефіціарних власників, цієї фірми, за його словами, була «дружина першого керівника правоохоронного органу України».

«Я як адвокат вважаю, що ТОВ «ВКВ Агро Інвест» було створене для того, щоб заволодіти бізнесом Тарасова. Це не вдалось зробити тому, що вони посягнули та наклали арешт на корпоративні права Тарасова, які є в заставі Європейського банку реконструкції та розвитку. ЄБРР звертався з листами до президента й в суди. Та ставив до відома, що зменшить інвестування в Україну», – заявив Гардецький.

Згідно з сервісом Опендата, наразі бенефіціарами ТОВ «ВКВ Агро Інвест» є: Юлія Лахно (50%), Олександр Веселов (25%) та Дмитро Кравченко (25%). Юлія Лахно стала засновницею 20 вересня 2023 року, отримавши частку від Вигівської Валентини Миколаївни. Згідно декларації голови Національної поліції України Івана Вигівського, його дружиною є Вигівська Валентина Миколаївна. Фірма з назвою «ВКВ Агро Інвест» у щорічній декларації Івана Вигівського за 2023 рік не згадується.

За словами адвокатів Сергія Тарасова, наразі він їде до США, де буде зустрічатись з конгресменами і урядовцями, та спробує залучити увагу міжнародної спільноти до проблем переслідування бізнесу в Україні. Але його метою є не шкода Україні, а притягнення корумпованих силовиків до відповідальності.

Для інформації

Сергій Тарасов веде аграрний бізнес з 1992 року. З 2018-го об’єднав всі активи в агрохолдинг I&U Group. Холдингу належить 50 тис. га земель у Кіровоградській обл. Спеціалізується на вирощування с/г продукції та виробництві цукру на Капітанівському цукровому заводі. В I&U Group входить 85 компаній.

*

Top