Остаточне рішення про відміну всіх мит та квот можуть ухвалити у червні
Європарламент проголосував за скасування на один рік торговельних бар’єрів на імпорт до ЄС товарів з України. Про це повідомляє Deutsche Welle.
«Європарламент підтримав тимчасове скасування торговельних бар’єрів на імпорт усіх українських товарів до ЄС. За це рішення на пленарному засіданні в Брюсселі у четвер, 19 травня, проголосували 515 євродепутатів, 32 – були проти, ще 11 – утрималися», – пише видання.
Дане рішення повинна затвердити Рада Європейського Союзу. За прогнозами це відбудеться у червні. З моменту повної ратифікації спрощений експортний режим буде діяти протягом одного року.
Як раніше писав Hubs.ua, 27 квітня 2022 року Єврокомісія запропонувала призупинити на рік імпортні мита на весь український експорт до Європейського Союзу. Пропозиція також передбачала призупинення на один рік усіх антидемпінгових та захисних заходів ЄС щодо експорту української сталі. Ініціатива започаткована для полегшення скрутного становища українських виробників та експортерів в умовах військового вторгнення росії.
Як уточнює DW, прийняте рішення передбачає скасування мит на українські промислові товари (на які вони наразі діють), фрукти та овочі, а також – відміну тарифних квот на безмитний імпорт сільськогосподарської продукції. Тобто, всі українські товари можна буде ввозити до ЄС без сплати мит. А антидемпінгові мита, запроваджені на українські товари протягом дії регламенту, не будуть збиратись навіть після завершення дії документа.
Дію даного торговельного режиму можуть призупинити, якщо Україна запровадить нові торговельні бар’єри для товарів з ЄС (за винятком, якщо такий крок є чітко виправданим у контексті війни).
Європарламент вніс дві поправки до запропонованого Єврокомісією проєкту регламенту. Одна з них скасовує восьмитижневий термін сповіщення парламентів країн-членів ЄС. Це дозволить швидше ввести в дію рішення про відміну мит та квот.
Нагадаємо, як повідомляв Hubs.ua, у травні Єврокомісія презентувала План дій щодо «Шляхів солідарності» між Україною та ЄС з метою сприяння експорту сільськогосподарської продукції з України та двосторонньої торгівлі з ЄС.
Як зазначили у ЄК, внаслідок вторгнення росії в Україну та блокади нею українських портів, зупинився експорт українського зерна та іншої сільськогосподарської продукції морськими шляхами. Така ситуація загрожує глобальній продовольчій безпеці.
Тому Євросоюз зосередився на необхідності терміново створити альтернативні логістичні маршрути з використанням усіх відповідних видів транспорту. Мова також йде про налагодження безперебійного імпорту різноманітних товарів в Україну – від гуманітарної допомоги до кормів для тварин та добрив.
За даними ЄК, наразі тисячі вагонів та вантажівок з українського боку чекають на митне оформлення. У середньому поточний час очікування для вагонів становить 16 діб, а на деяких кордонах – до 30 діб. Багато готового до експорту зерна все ще зберігається і затримується в українських елеваторах. Зокрема, Європа очікує на перевалку 20 млн т українського зерна.
Для усунення перешкод і створення так званих «Шляхів солідарності» Єврокомісія спільно з країнами-членами та зацікавленими сторонами здійснить низку пріоритетних заходів.