Спецдозволи на розробку нафтогазових родовищ були виведені з «Голден Деррік» ще у 2019 році
Кіпрська компанія Hartlog Limited, якій належить 67% в ТОВ «Іст Юроуп Петролеум», припинала діяльність 19 липня 2024 року. Це Hubs.ua виявив по відкритим даним у профільних сервісах. Водночас «Іст Юроуп Петролеум» не перебуває у стадії ліквідації.
За даними сервісу Опендата, до 2017 року «Іст Юроуп Петролеум» була відома під назвою «Голден Деррік».
«Голден Деррік» фігурує у скандалах щодо боротьби за нафтогазові родовища. Створення компанії у 2007 році пов’язували з ексміністром енергетики і вугільної промисловості, ексочільником НАК «Надра України» Едуардом Ставицьким, ексміністром аграрної політики і продовольства Миколою Присяжнюком і ексдепутатом Верховної Ради України Юрієм Іванющенком.
У 2007-2010 рр. Ставицький керував НАК «Надра України» (до 2018 року володіла 33% часткою у «Голден Деррік»). У 2010-2014 рр. при Вікторі Януковичу він очолював державні органи: Держгеонадра, Мінприроди та Міненерго. Саме у ці часи «Голден Деррік» отримав низку спецдозволів на освоєння нафтогазових надр.
Після повалення режиму Януковича та його втечі, проти Ставицького й «Голден Деррік» відкрили кримінальні провадження. А Держгеонадра зупинила дію спецдозволів.
Переоформлення спецдозволів, санкції, суди
Як писало видання «Дзеркало тижня», з 2015 року контроль над «Голден Деррік» отримав Павло Фукс через згадану кіпрську Hartlog Limited, яку нещодавно ліквідували. А вже у 2017 році Держгеонадра відновила дію спецдозволів. Тоді ж «Голден Деррік» перейменували на «Іст Юроуп Петролеум».
Зазначимо, що інформацію про те, що Павло Фукс має відношення до «Голден Деррік» Ставицького вперше озвучила «Економічна правда» ще у 2015 році: «Як повідомляють джерела «УП», компанію «Голден Деррік» купив російський бізнесмен українського походження Павло Фукс (власник «Москва-Сіті»)».
Фукс свою причетність до «Голден Деррік» завжди заперечував. Нещодавно його пресслужба на цій підставі просила Hubs.ua видалити згадки про Павла Фукса у публікації щодо судових тяжб навколо спецдозволів «Голден Деррік».
Водночас в інтерв’ю «ЕП» він зазначив, що не хоче судитись з редакцією для спростування цієї інформації.
«Я цю компанію не купував ніколи, жодного року. Це брехня та плітки. Я цікавився цією компанією, досі дивлюся на її активи, вивчаю її ліцензії, але ніколи не купував. Це все неправда. Я просто не хочу з вами судитися, хоча ви постійно мені приписуєте її», – зазначив він журналістам у 2019 році.
У 2018 році державна НАК «Надра України» продала свою частку 33% в «Іст Юроуп Петролеум» компанії «Авант Трейд Лімітед», про яку теж говорили, що вона перебуває в орбіті Фукса. Наразі «Авант Трейд Лімітед» на 99% належить маловідомому Віталію Лупето. Також в держреєстрі до сих пір не вказано, хто є бенефіціаром «Іст Юроуп Петролеум»/«Голден Деррік».
Після виходу «Надра України» з власників, у 2019 році «Іст Юроуп Петролеум» переоформила 19 спецдозволів на 19 компаній, пов’язаних з нею та фірмою «Авант Трейд Лімітед». Детальніше тут.
Як писав Hubs.ua, у березні 2021 року РНБО ввела санкції, якими цим 19 компаніям анулювали спеціальні дозволи на користування надрами. Тоді ж Державна служба геології та надр України виконала це рішення.
Компанії звернулися до Верховного Суду із позовами до президента України Володимира Зеленського, вимагаючи скасувати указ, яким введено в дію рішення РНБО. Верховний Суд відмовив у задоволенні позову вже п’яти фірмам з 19. Решта справ на розгляді.
З матеріалів судових справ випливає, що дії по створенню «Голден Деррік» проводились виключно з метою заволодіння спецдозволами на газові родовища, із прогнозними запасами природного газу в об`ємі 35-40 млрд. куб. м.
Санкції та кримінальні справи проти Фукса
У червні 2024 року Володимир Зеленський ввів рішення РНБО про застосування санкцій. Зокрема, низка санкцій та обмежувальних заходів на десять років були введені проти Павла Фукса (перед цим санкції проти нього були введені у 2021 році). У документі вказано, що він має два громадянства: України та росії (див. також нижче скрін).
У 2021 році екссекретар РНБО Олексій Данилов заявив, що санкції проти Фукса пов’язані з компанією «Голден Деррік»: «Що стосується пана Фукса – вони накладені за ситуації, пов’язані з «Голден Деррік» – це є ліцензії, про які йшла мова… надра – це стратегічний ресурс нашої держави. Згідно з Конституцією, всі громадяни, ми всі з вами є власниками цих надр і ними треба розпоряджатися у такий спосіб, щоб суспільству було відомо, хто за цим стоїть».
Тоді ж Павло Фукс Фукс заявив, що не мав і не має ніякого відношення до компанії «Голден Деррік». Та пообіцяв, що захищатиме свою репутацію в українських і міжнародних судах. Про подібні судові процеси та рішення у медіапросторі теж інформації не виявлено.
У червні 2023 року українські ЗМІ з посиланням на The Guardian писали, що олігарх Павло Фукс отримав вид на проживання у Великобританії після отримання спеціальної візи для багатих. За даними журналістів під час війни з рф він перебуває у Великій Британії.
У травні 2023 року Служба безпеки України повідомила, що «викрила підсанкційного олігарха Павла Фукса на масштабних фінансових махінаціях зі стратегічними підприємствами нашої держави та систематичному ухиленні від сплати податків. Встановлено, що з 2018 року він незаконно заволодів активами українських компаній на понад 100 млрд грн.
Як зазначили в СБУ, у межах кримінального провадження накладено арешт на корпоративні права та рахунки 101 задіяної у протиправній діяльності компанії, права вимоги за понад 1600 викупленими кредитами, понад 240 об’єктів нерухомості і транспортних засобів учасників схеми. Частину арештованих активів було передано в управління АРМА.
Водночас у медіапросторі немає інформації щодо того чи оголошували його українські правоохоронці у розшук. У базі МВС інформація про розшук також відсутня.
Сам Павло Фукс у червні 2021 року заявив, що через своїх адвокатів отримав виписки міграційної та податкової служб рф, які підтверджують, що, дотримуючись всіх процедур, він вийшов з громадянства рф. Заява на вихід з громадянства була подана у 2017 році, через три роки після початку російсько-української війни.