Авіатори руйнують переконання про те, що водневі агрегати занадто важкі для подорожей повітрям
На ринок безвуглецевих повітряних перевезень виходить новий локальний учасник. Компанія Hydroplane Ltd. з Марина-дель-Рей (Каліфорнія, США) розробляє силовий агрегат на водневих паливних елементах, який можна замінити на існуючих літаках авіації загального призначення. Про це йдеться у публікації видання Los Angeles Business Journal.
Компанія активно залучає кошти під цей технологічний проєкт. У червні Hydroplane уклала вже другий контракт з Повітряними силами США на суму $750 тис. Також компанія оголосила, що нещодавно залучила від бізнес-ангелів фінансування на $2 млн. Хто саме виступив інвестором не розголошується.
Паливний елемент Hydroplane являє собою водневу іонну батарею: водень у газоподібному стані розщеплюють на іони, батарея генерує близько 200 кіловат електроенергії для живлення літака. При використані цієї технології не утворюються шкідливі викиди, лише вода.
«Ми повністю декарбонізуємо авіасполучення», – заявила Аніта Сунгупта, засновниця і виконавча директорка Hydroplane.
Вона сподівається вже наступного року провести перші льотні випробування з використанням технології водневих паливних елементів на літаках цивільної авіації Piper Aircraft Inc. (виробник літаків, штат Флорида, США). Кінцевою метою є сертифікація даної технології Hydroplane для використання в цивільних літаках в сегменті ринку польотів середньої дальності 200-600 миль (300-900 км).
Аніта Сунгупта є інженеркою силових установок, 16 років працювала в Лабораторії реактивного руху – науково-дослідному центрі НАСА, який створює й обслуговує безпілотні космічні апарати для Агентства. Вона працювала над кількома космічними місіями: Марсіанська наукова лабораторія (місія НАСА з доставки на Марс й експлуатації марсохода Curiosity); політ повз астероїд корабля Deep Space 1; політ корабля Dawn, який обертався навколо великих астероїдів Веста і Церера.
Недовгий час перебувала на посаді старшої віце-президентки з системної інженерії компанії Virgin Hyperloop (розробка високошвидкісного пасажирського потяга у вакуумній трубі). Навесні 2020 року заснувала компанію Hydroplane.
Сунгупта використала свій досвід роботи з іонним двигуном в НАСА та застосувала іонну технологію при розробці водневого паливного елемента для літака.
«Ключ до декарбонізації літаків – накопичення енергії. Але існуючі батареї та інші системи накопичення енергії, як правило, масивні, а кожен зайвий фунт ваги зменшує підйомну здатність літака. Існують обмеження на кількість маси акумуляторів, яку можна використовувати для зберігання енергії. При цьому звичайні літій-іонні батареї працюють лише близько години у польоті. Це означає, що ви можете пролетіти лише близько 100 миль. Водневі паливні елементи накопичують у 10 разів більше енергії за такої ж маси, що дозволяє долати набагато більші відстані», – пояснює дану концепцію Аніта Сунгупта.
За її словами це розширює радіус польотів цивільної авіації максимально до 600 миль (900 км).
Як зазначає видання, на ринку експлуатації літаків з нульовим або низьким рівнем викиду вуглецю, на який виходить Hydroplane, останнім часом значно зростає конкуренція.
Основну увагу в останні роки привертала розробка літаків вертикального зльоту та посадки з електроприводом. Цим активно займалась компанія Joby Aviation (стартап із Санта-Крус, Каліфорнія). Вона розробила літак призначений для місцевого ринку авіатаксі та має максимальну дальність польоту 150 миль (біля 250 км).
Але учасники авіаційного ринку збільшують зусилля з розробки декарбонізованих технологій для польотів середньої дальності – 200-600 миль.
Зокрема, є ще дві компанії, які націлені на цей ринок. Перша – Ampaire Inc., яка розробляє гібридний газоелектричний силовий агрегат. Друга – компанія Universal Hydrogen Co. – в жовтні минулого року зібрала $62 млн на розробку та тестування своїх водневих паливних елементів для регіональних цивільних літаків.
У червні Universal Hydrogen також підписала угоду з Connect Airlines (авіакомпанія на внутрішніх рейсах в США, підрозділ компанії з приватних авіачартерів Waltzing Matilda Aviation). Угода стосується продажі 75 регіональних літаків на водневих силових агрегатах. Поставки заплановані на 2025 рік.