Рішення антикорупційного суду дає можливість виставити втікачу Сенниченку червону картку Інтерполу – НАБУ
Втікач Дмитро Сенниченко, ексголова Фонду держмайна

Ексголова Фонду держмайна втік з України у квітні 2023 року, він проходить у кримінальній справі про відмивання 10 млрд грн

Рішення Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду (АП ВАКС) про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою дає можливість виставити червону картку Інтерполу ексголові Фонду державного майна Дмитру Сенниченку.

Про це у коментарі Hubs.ua зазначили у пресслужбі Національного антикорупційного бюро України (НАБУ).

У свою чергу, як відповіли в Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (САП), одним з документів, які необхідні для запиту публікації Генеральним секретаріатом Інтерполу Червоного оповіщення, є «завірена копію ухвали слідчого судді про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою… на стадії досудового розслідування».

Раніше, у листопаді 2024 року, Hubs.ua звернувся із запитом до НАБУ та САП щодо процесу екстрадиції в Україну Сенниченка.

10 квітня 2023 року НАБУ оголосило у розшук підозрюваних у кримінальному провадженні №12020000000000236 від 11.03.2020 р. за фактом створення злочинної організації та заволодіння коштами АТ «Одеський припортовий завод» (ОПЗ) та АТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія» (ОГХК).

Крім ексголови ФДМУ Сенниченка тоді у розшук оголосили ще шістьох осіб: Андрій Гмирін, Павло Присяжнюк, Микола Парсентьєв, Олександр Горбуненко, Володимир Колот, Артур Сомов.

За повідомленням ЗМІ, Дмитро Сенниченко втік з України 7 квітня 2023 року після обшуків у нього вдома та перебував спочатку у Монако, а потім переїхав до Іспанії.

24 листопада 2023 року НАБУ та САП оновили підозри «усім учасникам злочинної організації на чолі з колишнім головою Фонду держмайна України. Вони тепер також підозрюються у легалізації (відмиванні) доходів, одержаних злочинним шляхом, на суму понад 10 млрд гривень».

За даними НАБУ (з урахуванням уточнень у ЗМІ) йдеться про 10 осіб:

— ексголову Фонду державного майна України Дмитра Сенниченка (організатор);

— особу наближена до ексголови ФДМУ – Андрія Гмиріна (співорганізатор);

— колишнього радника ексголови ФДМУ – Юрія Липка;

— двох колишніх в. о. директора АТ «Одеський припортовий завод» (у різні періоди) – Миколу Парсентьєва та Миколу Синицю;

— колишнього в.о. керівника АТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія» – Артура Сомова;

— двох співвласників ТОВ «Агро Газ Трейдінг», що перемогло в аукціоні на постачання газу на ОПЗ – Олександра Горбуненка та Володимира Колота;

— двох фізичних осіб, які є співучасниками злочину. Один з них це Павло Присяжнюк, інвестиційний банкір. У вересні 2024 року НАБУ оголосило в розшук співвласника чеської фірми Belanto trade s.r.o. Владислава Кліщара (також підозрюваний у даній кримінальній справі).

Як повідомляли ЗМІ, за версією слідства Дмитро Сенниченко разом зі спільниками поставив «своїх» людей директорами ОПЗ  та ОГХК. Ті, зі свого боку, укладали договори з наперед визначеними компаніями та продавали продукцію за заниженими цінами. Різницю у вартості виводили та конвертували в інтересах злочинної організації. Таким чином вони легалізували доходи, одержаних злочинним шляхом на суму понад 10 млрд гривень.

Зокрема екскерівник ОГХК умисно уклав чотири контракти про продаж титановмісної сировини (ільменітового концентрату) із підконтрольною раднику голови ФДМУ чеською компанією за заниженими цінами. Цей товар потім перепродали за ринковими цінами. Як встановило слідство, ільменітовий концентрат поставили підприємствам рф та на територію тимчасово окупованого Криму.

21 червня 2023 року в інтерв’ю «Укрінформу» Семен Кривонос, голова НАБУ зазначив, що процедура екстрадиції Дмитра Сенниченка з Іспанії стане можливою після обрання йому судом запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

«Після позитивного рішення суду, яке набере законної сили, у нас відкривається можливість виставити червону картку Інтерполу і почати процедуру його міжнародного розшуку з подальшою екстрадицією в Україну», – заявив він.

7 травня 2024 р. слідчий суддя Вищого антикорупційного суду прийняв ухвалу про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно Дмитра Сенниченка. Судова справа №991/2944/24. А 30 жовтня 2024 року АП ВАКС залишила в силі дану ухвалу.

Крім того, 4 жовтня 2024 року прокурор САП прийняв рішення про завершення досудового розслідування. Як зазначили у відповіді Hubs.ua в НАБУ, «станом на момент надходження звернення (листопад 2024 р. – Ред.) у вказаному кримінальному провадженні триває ознайомлення сторони захисту з матеріалам справи, після закінчення якого обвинувальний акт буде скеровано до Вищого антикорупційного суду».

Також в САП та НАБУ зазначили, що інформація щодо стадії подачі матеріалів в Інтерпол для розшуку Дмитра Сенниченка та інших підозрюваних є таємницею слідства.

У листопаді 2024 року Bihus.info повідомило, що підозрюваний у справі на 10 млрд грн Андрій Гмирін зареєстрував за кордоном бізнес та придбав елітне майно (віллу та яхту).

За інформацією видання, родина Андрія Гмиріна має щонайменше три компанії в Об’єднаних Арабських Еміратах. Одна з цих компаній у квітні 2023 року зареєструвала бізнес у Франції – GFD COTE D’AZUR, через яку було придбано віллу та п’ять земельних ділянок на Лазуровому узбережжі Франції вартістю близько 5 млн EUR.

10 грудня 2024 року в НАБУ заявили, що завдяки діяльності спільної слідчої групи у складі детективів НАБУ, прокурорів САП та представників правоохоронних органів Австрії й Франції виявлено активи учасників злочинної організації, очолюваної колишнім головою ФМДУ.

Йдеться про автомобілі преміум класу, якими підозрювані користувались за кордоном. Австрійські правоохоронні органи арештували та вилучили дані автівки.

Раніше в межах діяльності цієї ж спільної слідчої групи французькими правоохоронцями арештовано нерухомість підозрюваних загальною вартістю майже 6,5 млн EUR.

*

Top