Нові сумнівні проєкти від Нацкомісії: FFA Crypto Орловського та кейс, пов'язаний з санкційним «Фрідом фінанс» Турлова

Наразі список сумнівних проєктів, який веде регулятор, налічує 373 кейси

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) доповнила список ненадійних інвестиційних проєктів п’ятьма кейсами, повідомила пресслужба регулятора:

1) FFA Crypto / FFA Crypto RISE / FFA Crypto CAPITALIST –  https://orlovskyi.com/capitalist/ 

2) Біржовий університет – https://buniversity.com.ua/  

3) BQG-exs – https://bqgexs.com/en

4) CRYPTOBO – https://cryptobo.com/ 

5) Stock Market Hub – https://st-market.com/   

Наразі список сумнівних проєктів, який веде регулятор, налічує 373 кейси. Як вказується на сайті держоргану, Нацкомісія здійснює моніторинг сумнівних інвестпроєктів, метою яких є заволодіння коштами громадян України шляхом надання уявлення щодо інвестування у різні фінансові активи та здійснення діяльності без відповідних дозвільних документів.

«Вкотре нагадуємо потенційним інвесторам про значні ризики пов’язані з інвестування: через осіб, діяльність яких на території України жодним чином не регулюється; осіб, що вказують недостовірну інформацію про ліцензовану та нібито офіційну діяльність в країнах з розвиненими фінансовими ринками», – зазначили в НКЦПФР.

Два перші проєкти, з вказаних вище, вже мають скандальний шлейф у медіапросторі.

FFA

FFA на сайті orlovskyi.com розшифровується як Financial Freedom Academy. Так звана академія позиціонує себе найбільшою в Україні криптоспільнотою. У публічному просторі не вдалось знайти даних про ведення під цією назвою офіційної господарської діяльності через юридичну особу в Україні.

Згідно договору оферти на сайті orlovskyi.com послуги надає ФОП Орловський Олександр Олександрович, зареєстрований у червні 2026 року. Послуги нібито стосуються навчання теорії та стратегії заробітку по криптовалюті, тощо. Навчання проводить Орловський та/або якісь треті особи. Та ж сама конфігурація і з прийомом платежів від довірливих громадян.

ФОП зареєстрований у Києві. Але у рекламних публікаціях стверджується, що Орловський є засновником й спікером FFA, 13 років живе й працює у Польщі. Йому 26 років.

За маркетинговою легендою цього FFA, Орловський начебто має «6 років активного досвіду у крипті», «заробив >1.000.000$ за свою кар’єру», «у 23 роки купив квартиру у Дубаї», «навчив криптовалюті понад 20 000 учнів», «виступив у якості Special Guest Speaker на 50+ криптоконференціях».

Подібними ж фентезійними обіцянками годуються потенційні клієнти на сайті FFA для залучення у різнобарвні проєкти цієї «академії»:

«Раніше, щоб заробити 1.000$ потрібно було тяжко працювати… потрібно зробити всього декілька кліків і 1.000$ вже у тебе на рахунку»

«Нерухомість, стартапи – це вже застарілі варіанти інвестування. На ефірі я розповім як інвестувати в крипту, щоб з 5.000$ зробити 20.000$» \

«Як заробляти на крипті не розбираючись в графіках, приділяючи цьому 1-2 години на день».

Тощо. І все це на фоні щасливих лиць Орловського в оточенні таких же «щасливих» людей, крутих автівок, бізнес-центрів та іншого «успішного» антуражу…

Послуги від FFA та Орловського досить агресивно просувають в онлайн-медіа. На відомих центральних та регіональних онлайн-ЗМІ публікуються промостатті під комерційними плашками та без них. Йде реклама у соцмережах. У тому числі, команда від нього активно займається відбілюванням репутації в Google за допомогою інструментів SERM (управління репутацією у пошукових системах).

Справа у тому, що у 2024 році на певних медіаресурсах з’явились негативні публікації щодо діяльності FFA, яку звинувачують у шахрайських схемах. Відповідно інфопростір почав «заливатись» матеріалами, «відбілюючими» реноме цього проєкту.

Наприклад, FFA на сайті відомого інформагентства розмістило комерційну публікацію, що «академія» стала переможцем премії «Вибір країни». Це проєкт «вибір» активно переконує бізнесменів, що попадання в їх рейтинг «кращих товарів та послуг» неабияк згодиться у маркетингу. Засновник ТОВ «Вибір країни» Руслан Лірник.

«Щоденно наша команда проводить аналіз ринку для визначення кращих брендів та допомагає їм у просуванні», – багатообіцяюче звучить на сайті «вибору». Водночас марнославним бізнесменам пропонується залишити заявку, щоб ваша компанія пройшла «перевірку» (а без заявки стати кращим не доля?). З вами зв’яжеться менеджер. Ну, далі зрозуміло…

Складність таких кейсів як FFA у тому, що для доведення шахрайства спочатку потрібна заява жертви у правоохоронні органи. У інфопросторі наразі немає заяв держорганів про відкриті кримінальні провадження щодо FFA. Можливо після ініціативи НКЦПФР їх діяльністю зацікавлять в Нацполіції та податкових органах.

Фрідом фінанс?

За даними «Економічної правди», згадана установа «Біржовий університет» офіційно надає освітні послуги, проте фактично є посередником між українськими клієнтами та кіпрською компанією Freedom Finance Europe підсанкційного росіянина Тімура Турлова.

Зокрема, як пише видання, відділення «Біржового університету» знаходиться у тому ж приміщенні, де раніше розташовувалося відділення підсанкційного брокера «Фрідом фінанс Україна».

Даний проєкт реалізує ТОВ «Навчальний центр «Біржовий університет» (заснований у вересні 2022 року). Напередодні внесення Нацкомісією його у перелік сумнівних в компанії змінили власника. Ним замість Анастасії Остренської став Лі Роберт Робертович.

За інформацією ЕП, вона є керівницею відділу маркетингу «Фрідом фінанс України». Водночас директором «Біржового університету» є Руслан Ісмайлов, він же фінансовий директор «Фрідому».

За даними сервісу Опендата, до лютого 2023 року НЦ «Біржовий університет» називався ТОВ «Біржовий університет фрідом фінанс».

Нагадаємо, у жовтні 2022 року були запроваджені санкції проти російського бізнесмена Тимура Турлова, його російських компаній та компанії в Україні «Фрідом Фінанс Україна». Зауважимо, що згідно сервісу Опендата, ще у 2021 році бенефіціарним власником замість Турлова став Аскар Таштітов (Казахстан). Однак як бачимо це не допомогло компанії уникнути санкції РНБО.

Як досліджувала «Економічна правда», санкції проти біржового брокера «Фрідом Фінанс Україна» заблокували діяльність компанії, рахунки в якій відкрили 12,7 тис. українців. Загальна вартість активів цих громадян тоді становила близько 3,5 млрд грн, з яких 250 млн грн – вкладення в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП).

«Обмеження РНБО залишили тисячі клієнтів компанії в підвішеному стані: усі їхні активи заблоковані… За цей час регулятор – Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) – не лише не спромігся повернути інвесторам вкладені кошти, а й не розгледів, як бізнес підсанкційної особи продовжив заробляти мільйони гривень на українцях під час великої війни… логічним втіленням санкцій мала б стати втрата «Фрідомом фінансом» ліцензій та ліквідація компанії з поверненням клієнтам коштів з наявних активів. Проте в НКЦПФР закон прочитали по-своєму і замість анулювання ліцензій вирішили їх призупинити на час дії обмежень, тобто на п’ять років», – йшлось у розслідуванні видання за 8 жовтня 2024 року.

Водночас як заявляли в НКЦПФР, 1 жовтня 2024 року комісія затвердила постанову №1217, якою внесено зміни до рішення комісії від 9 листопада 2022 року №1332.

«Це рішення було прийнято на підставі звернення тимчасового керівника ТОВ «Фрідом Фінанс Україна» Олександра Бондарчука. Постанова спрямована на вирішення питань щодо забезпечення участі депонентів у корпоративних подіях, пов’язаних із правочинами з державним боргом. Зокрема, вона надає можливість власникам ОЗДП реалізовувати свої права через депозитарну установу», – йдеться в заяві регулятора.

*

Top