Більшість комітету з монетарної політики НБУ прогнозує підвищення облікової ставки

НБУ перебуває в стані невизначеності щодо ставки: в регуляторі чекають на оновлений макропрогноз у січні 2025 року

Більшість членів Комітету з монетарної політики (КМП) Національного банку України заявили, що очікують на подальше підвищення облікової ставки в найближчі місяці через інфляційний тиск.

Про це йдеться в опублікованих НБУ підсумках дискусії членів КМП щодо рівня облікової ставки, яка відбулась 11 грудня 2024 року.

«Більшість членів КМП зазначили про потребу в продовженні циклу посилення процентної політики в найближчі місяці в разі збереження ознак стійкості інфляційного тиску та загрози розбалансування інфляційних очікувань», – йдеться у повідомленні.

Водночас кілька членів комітету були не впевнені в необхідності підвищення облікової ставки на найближчих засіданнях. Вони були переконані в тимчасовій природі інфляційного сплеску, зокрема через очікуване вичерпання ефектів низьких урожаїв.

Нагадаємо, 12 грудня правління Нацбанку підвищило облікову ставку на 0,5 п.п. – з 13% до 13,5% річних. Цей крок, всупереч попереднім прогнозам, був зроблений через пришвидшення інфляції у листопаді.

«Рішення спрямовується на збереження стійкості валютного ринку, утримання інфляційних очікувань під контролем та поступове сповільнення інфляції до цілі 5%», – пояснив регулятор.

Як писав Hubs.ua, у кінці жовтня Нацбанк прогнозував збереження ставки в 13% до кінця першого півріччя 2025 року. Інфляція за підсумками 2024 року прогнозувалась в 9,7%. Водночас вже за результатами 10 місяців нинішнього року за статистичними даними було видно, що інфляційний тиск восени збільшився. Інфляція упродовж останніх місяців зростала швидшими темпами, ніж передбачалося прогнозом НБУ.

У листопаді вона пришвидшилася до 11,2% у річному вимірі (до листопада 2023 року).

«З одного боку, вагомим рушієм зростання цін залишалися наслідки обмеженої пропозиції продовольства внаслідок гірших цьогорічних врожаїв. Очікується, що вплив цього чинника на інфляцію має нівелюватися у наступному році з надходженням нового врожаю. З іншого боку, інфляційний сплеск дедалі більше набуває фундаментальних ознак, що підтверджується подальшим пришвидшенням базової інфляції (до 9,3% р/р у листопаді)», – аргументували в НБУ.

Як зазначили в Нацбанку, фундаментальне зростання цін пов’язане, зокрема, зі збільшенням виробничих витрат, у тому числі на електроенергію й оплату праці, а також курсовими ефектами внаслідок послаблення гривні в попередні періоди. Прогнозується, що у наступні місяці інфляція у річному вимірі, вірогідно, продовжить зростати.

В регуляторі заявили, що інфляція сповільниться у 2025 році й надалі прямуватиме до цілі 5%.

«Надалі інфляція має сповільнитися на тлі поступового поліпшення ситуації в енергосекторі й нарощування урожаїв. Цьому також сприятимуть заходи монетарної політики НБУ й очікуване послаблення зовнішнього цінового тиску», – випромінюють оптимізм чиновники НБУ.

При цьому, члени КМП наголосили на тому, що треба дочекатись оновлення макроекономічного прогнозу у січні 2025 року щодо «стійкості інфляційного тиску».

Майже усі вони погодилися, що у разі очікуваного послаблення цінового тиску у другому півріччі 2025 року НБУ зможе повернутися й до обережного пом’якшення процентної політики.

Однак відмінність в їхніх оцінках щодо можливого рівня облікової ставки на кінець 2025 року виявилася суттєвою – в діапазоні 11-14%. Ураховуючи поточний рівень невизначеності для економіки, кілька членів комітету утрималися від оцінок рівня ставки на тривалу перспективу до оновлення макропрогнозу у січні.

КМП є консультативним внутрішнім органом НБУ, створеним з метою обміну інформацією та поглядами щодо формування й реалізації монетарної політики для забезпечення цінової стабільності. До складу комітету входять: голова НБУ, члени правління НБУ, директори департаментів монетарної політики та економічного аналізу, відкритих ринків, фінансової стабільності, статистики та звітності. Засідання КМП відбуваються напередодні засідань правління НБУ з питань монетарної політики.

Рішення з монетарної політики ухвалюються правлінням НБУ.

*

Top