АМКУ покарав «Гранвидобування» та «Тімголд» за змову в аукціоні Держгеонадр на родовище граніту – Nadra.info
Фото Nadra.info

Спецдозвіл на видобування граніту можуть визнати недійсним у судовому порядку

В Антимонопольному комітеті України (АМКУ) виявили спотворення конкуренції під час минулорічних торгів із продажу спецдозволу на Північно-Східну ділянку Кіровоградського (Сухокліївського) родовища граніту і покарали учасників аукціону.

Про це повідомляє Nadra.info.

Історія аукціону

Як нагадує видання, аукціон Державної служби геології та надр України відбувся у вересні 2023 р. За лот змагалися двоє учасників: ПП «Стройкерамика» та ТОВ «Тімголд». Торги стартували з близько 2,3 млн грн.

Переміг «Тімголд» зі ставкою 17 млн грн. Проте фірма відмовилася підписати протокол аукціону, тому втратила 1 млн грн гарантійного внеску.

Відповідно за правилами торгів спецдозвіл викупила «Стройкерамика». Але вже всього за 3,3 млн грн! 31 жовтня компанія отримала спецдозвіл №6748 на видобування граніту.

Обидва учасники аукціону станом на день торгів були зареєстровані за однією адресою у Кропивницькому.

У жовтні 2023 р. «Тімголд» змінив прописку. Фірмою володіє й керує Ганна Гетманец. Згідно сервісу Опендата, заснована у березні 2023 року, минулорічний дохід – 200 грн.

А «Стройкерамика» у липні 2024 р. змінила назву на ПП «Гранвидобування». Згідно сервісу Опендата, компанію контролює Янсе Ван Ренсбург Карін Елізабет з Південно-Африканської Республіки (через ТОВ «Левелс Груп КР»), керує – Віктор Згама. Заснована у 2007 році. Статутний фонд – 100 грн. Дохід у 20203 році – 1,7 млн грн.

Історія родовища

З 1990-х Кіровоградське (Сухокліївське) родовище гранітів розробляло ВАТ «Кіровоградський кар’єр», що мало певні зв’язки з «переможцем» аукціону ПП «Гранвидобування».

Компанія збанкрутувала, її майновий комплекс у 2018 р. продали з торгів за 1% стартової ціни. Товариство припинило існування у жовтні 2023 р. Компанію контролювали Олександр Крившенко та екс-власник ПП «Гранвидобування» Вадим Карпов. Також керівником був згаданий Віктор Згама.

На родовищі неодноразово фіксували ознаки незаконного видобування гранітів.

Перш ніж ініціювати аукціон Держгеонадр, покупець майна Кіровоградського кар’єру – ТОВ «Гранторг» – хотів отримати спецдозвіл без аукціону.

Фірму «Гранторг» теж контролює бенефіціар «Гранвидобування» – Янсе Ван Ренсбург Карін Елізабет (через «Левелс Груп КР»).

Після купівлі спецдозволу та відновлення легального видобування граніту, у 2024 р. Кіровоградському кар’єру провели ребрендинг. Тепер обʼєкт називається «Кропивницький міський кар’єр». Має офіційний веб-сайтInstagram-сторінку та Telegram-канал. Представник з реалізації продукції – ПП «Гран Торг».

Це ПП також входить в орбіту контролера «Гранвидобування» – бенефіціар той же Янсе Ван Ренсбург Карін Елізабет (через «Левелс Груп КР»). YouControl).

Втручання АМКУ

Тим часом, аукціоном зацікавилися у Південно-східному міжобласному територіальному відділенні АМКУ. Там виявили, що учасники торгів ПП «Стройкерамика» (ПП «Гранвидобування») та ТОВ «Тімголд» узгодили між собою умови участі у вказаному аукціоні.

У комітеті дійшли висновку, що завдяки змові конкуренцію між ними було усунуто: компанії входили в електронний модуль торгів, сплачували гарантійні внески та користувалися інтернет-банкінгом зі спільних ІР-адрес. А також – використовували спільний телефон й електронну адресу та інше.

Попередні висновки в АМКУ підготували у вересні 2024 р. Фігуранти ані пояснень, ані заперечень, ані будь-якої іншої інформації комітету не надали.

Зрештою, 28 листопада 2024 року Адміністративна колегія Південно-східного МТВ АМКУ визнала, що ПП «Сройкерамика» (ПП «Гранвидобування») та ТОВ «Тімголд» порушили законодавство про захист економічної конкуренції – вчинили антиконкурентні узгоджені дії, які стосуються спотворення результатів аукціону.

На ПП «Сройкерамика» (ПП «Гранвидобування») наклали штраф 68 тис. грн, на ТОВ «Тімголд» – 12 грн.

Повний текст рішення Адмінколегії Південно-східного МТВ АМКУ № 54/109-р/к від 28.11.2024 у справі № 54/16-24 – за посиланням.

Судові наслідки

Як писав Hubs.ua, у листопаді 2024 року Антимонопольний комітет визнав змову між «Меткон плюс» та «Рожнятів торф» в аукціоні на видобування торфу.

Всього, за вересневими даними Nadra.info, АМКУ у 2024 році оштрафував 18 компаній за змови у 21 аукціоні Держгеонадр.

З врахуванням послідуючих покарань – це вже 22 компанії у 23 аукціонах.

Якщо спеціальний дозвіл на користування надрами куплено з аукціону зі змовою між учасниками – його можуть визнати недійсним у судовому порядку за позовом органів прокуратури.

Наприклад, у вересні 2023 року АМКУ оштрафував три компанії за змову на аукціонах з продажу п’яти спецдозволів на видобуток глин на Закарпатті. Мова йде про підприємства керамічної групи «Голден Тайл» (власник Валентин Шеветовський): ПрАТ «Майдан-Вильський комбінат вогнетривів» та КП «Полонський завод «Маяк», які сталі переможцями на торгах. А також – ТОВ «Арт буд сервіс», яке на думку комітету виступило у ролі технічного учасника.

На підставі даних висновків АМКУ та позовів органів прокуратури суди вже визнали недійсними всі п’ять спецдозволів. Станом на вересень 2024 р. одне рішення набрало законної сили. Раніше суди визнали недійсними спецдозволи компаній «Укргаздоб» та «Нафтогазенергопром», куплені у змові на аукціонах у 2016 р.

8 листопада 2024 року уряд звільнив Романа Опімаха з посади голови Держгеонадр.

29 листопада новим керівником служби призначили Олега Гоцинця. Як пише Nadra.info, до призначення Олег Гоцинець очолював департамент надрокористування АТ «Укргазвидобування», за сумісництвом був менеджером проектів НАК «Нафтогаз України», а також експертом Державної комісії України по запасах корисних копалин.

*

Top