Які проблеми турбують українських ФОПів – дані дослідження

Найбільше підприємці стурбовані обов‘язковим запровадженням РРО

Інститут економічної аналітики міжнародної компанії WeDoITBM провів фокус-групове дослідження на тему «ФОПи в Україні: проблеми та очікування». Як відомо Hubs, дослідження проводилося з метою вивчення думок українських ФОПів щодо умов ведення бізнесу, сприйняття законодавчих та податкових змін (що набули чинності в 2021 році та  плануються у 2022 році), яким чином вони впливають на їх бізнес.

Згідно дослідженню, ФОПів найбільш турбує, незалежно від виду діяльності дві основні новели: обов‘язкове запровадження РРО з наступного року (73% опитаних) та підвищення податків через зростання розміру мінімальної заробітної плати (65%).

Щодо обов‘язкового РРО, то  ті, хто його ще не встановив (а це 68% серед опитаних) демонструють зокрема не повну поінформованість в яких випадках та яким категоріям ФОПів потрібно РРО. Також більшість демонструє не знання про можливість користуватися як апаратним, так і програмним РРО (програма, чи додаток на гаджет, який дозволяє з будь-якого пристрою сформувати розрахунковий документ) і що відповідне програмне забезпечення може надаватися ДПС суб’єктам господарювання безкоштовно.

«Це демонструє,  з одного боку,  низький рівень доступного  інформування ФОПів податковими органами, а з іншого – присутність частково інформаційних маніпуляцій на цю тему», — зазначають аналітики.

Щодо ставлення ФОПів до підвищення податків через зростання мінімальної заробітної плати, то 65% негативно ставляться до цієї динаміки.

«Ключовою причиною такого ставлення є не розмір підвищення податків протягом 2022-2023 років, який  не критичний,   а саме тенденції постійної зміни розміру податків.  Через це більшість опитаних побоюється, що в певний момент можуть невірно вирахувати розмір податків, через що виникне податковий борг та штрафні санкції», — уточнюють у WeDoITBM.

ФОПи, які працюють в сфері торгівлі, окрім вищезазначених двох проблем, відмічають не менш для них важливе нововведення – запровадження з кінця листопада поточного року Порядку ведення обліку товарних запасів.

А саме, серед норм, які нині чинні і були запроваджені в поточному 2021 році, найбільше ФОПів турбує вимогу ведення обліку доходів та витрат (з 1 січня 2021 року) в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через Електронний кабінет. А також — зміни у звітності з ЄСВ ( йдеться про нову форму «Декларації платника єдиного податку –ФОПа», яка  доповнена новим Додатком 1 для відображення відомостей про нарахований дохід застрахованої особи та суми нарахованого ЄСВ).

«Найбільш критичною подією, яка на думку більшості опитаних (95%) здатна абсолютно зруйнувати приватне підприємництво в Україні було визначено — скасування спрощеної системи оподаткування для ФОПів»,- підсумували аналітики.

Нагадаємо, до 1 січня 2022 року відстрочено обов’язкове застосування РРО (ПРРО) для фізичних осіб – підприємців, які є платниками єдиного податку другої – четвертої груп та обсяг доходів яких протягом календарного року не перевищує граничного обсягу доходу, встановленого для першої групи платників єдиного податку, крім тих, що ведуть діяльність у сферах із суттєвими ризиками ухилення від оподаткування.

*

Top