Законодавчі зміни сприятимуть посиленню тиску на бізнес та свавіллю правоохоронців. Прокурори отримають право продовжувати справи без судів
Низка бізнес-об’єднань виступили проти урядового законопроєкту №12367, яким вносяться зміни щодо розширення можливостей прокурорів при закритті кримінальних проваджень у разі закінчення строків досудового розслідування.
З відповідною спільною заявою виступили Федерація роботодавців України, Асоціація підприємців-ветеранів АТО, Спілка українських підприємців, Спілка Diia.City United, Маніфест 42, Коаліція бізнес-спільнот за модернізацію України, Український союз промисловців і підприємців, Міжнародна бізнес-спільнота Board, Торгово-промислова палата України.
У заяві мова йде про також про негативні наслідки альтернативних законопроектів №12367-1, №12367-2, №12367-3.
Проєкт №12367 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та закону України «Про прокуратуру» щодо усунення перешкод для сторін кримінального провадження у доступі до правосуддя» поданий у парламент Кабінетом Міністрів 30 грудня 2024 року. Альтернативні – протягом січня 2025 року.
Ініціатива Кабміну значно розширює права прокурорів та зменшує можливості бізнесу на захист.
Зокрема, урядовим документом передбачено скасувати таку підставу для автоматичного закриття кримінального провадження як закінчення строків досудового розслідування після повідомлення підозри (п. 10 ст. 284).
Водночас уряд пропонує наділити прокурорів правом на шість місяців продовжувати терміни кримінальної справи. Зараз це може робити тільки слідчий суддя.
При цьому якщо строки розслідування все ж закінчяться, а прокурор справу не закрив (автоматичне ж її припинення відмінили) або не надав доступ до матеріалів, то сторона захисту змушена (у документі – наділена правом) оскаржувати такі дії у суді.
На думку бізнесу, які представляють дані асоціації, «запропоновані зміни створюють ризики порушення принципу презумпції невинуватості, принципу змагальності сторін та покладення тягаря доведення на сторону захисту, що суттєво впливає на бізнес-середовище України».
Згідно їх аналізу ці зміни означають:
1) Де-факто автоматичне продовження строків досудового розслідування. Це призведе до нівелювання принципу змагальності сторін у процесі, а також до невиправданого затягування процесів і того, що тривалість досудового розслідування буде максимальний строк, передбачений законом.
2) Відсутність автоматизму закриття справ у зв’язку з закінченням строків досудового розслідування і перекладення тягаря доведення на сторону захисту. Законопроектами передбачається лише обов’язок прокурора вчинити певні дії щодо закриття.
У результаті стороні захисту доведеться долати тривалий процес розгляду й оскарження можливих зловживань строками та бездіяльності з боку прокуратури. Через таку невизначеність правоохоронці направлятимуть обвинувальні акти в суди, а на етапі підготовчого провадження вже нічого не можна буде зробити, як це зараз передбачено. І стороні захисту потрібно буде проходити всю процедуру судового розгляду.
«Таким чином запропоновані зміни вносять ще більшу невизначеність в рамках кримінальних проваджень, паралізації та блокування господарської і комерційної діяльності через слідчі дії і затягування строків. Також такі зміни можуть створити додаткові важелі впливу на підприємців та потенційний тиск на бізнес, а також створити підстави для свавілля правоохоронних органів», – зазначено у заяві асоціацій.
На думку бізнесу, триваюче блокування нормальної діяльності бізнесу може призвести до ще більших наслідків – таких як зменшення спроможності сплачувати податки та скорочення робочих місць. Це негативно позначиться на інвестиційному кліматі та економічному розвитку країни, особливо під час триваючої війни в Україні.
В бізнес-об’єднаннях закликали народних депутатів не підтримувати дані проєкти та ініціювати обговорення з представниками бізнесу та громадськістю для розробки збалансованих змін, які сприятимуть покращенню доступу до правосуддя без створення додаткових ризиків для бізнесу.