Регулятор погіршив прогноз інфляції та ВВП
Правління Національного банку України ухвалило рішення підвищити облікову ставку до 10% річних. Про це повідомляється на сайті регулятора, передає Hubs.ua.
В НБУ відзначили, що «реалізація значної кількості проінфляційних ризиків вимагає посилення монетарної політики НБУ для поліпшення інфляційних очікувань і забезпечення стійкого зниження інфляції до цілі 5%».
В Нацбанку додали, що після проходження піку восени 2021 року інфляція знижувалася, але повільніше, ніж очікувалося, а фундаментальний інфляційний тиск навіть посилився.
Регулятор погіршив прогноз інфляції на 2022 рік з 5% до 7,7%, зважаючи на реалізацію низки проінфляційних чинників. Зокрема, НБУ прогнозує, що світові ціни на енергоносії залишатимуться вищими довший час, ніж очікувалося раніше, що тиснутиме на виробничі витрати бізнесу та потребуватиме поступової корекції тарифів на житлово-комунальні послуги.
«Зберігатиметься й значний ціновий тиск з боку країн — торговельних партнерів України, у яких інфляція лише наближається до пікових значень. Надалі реалізовуватимуться вторинні ефекти від зростання виробничих витрат бізнесу на сировину й оплату праці. Суттєвіше, ніж очікувалося, зростання зарплат підживлюватиметься підвищенням попиту на вітчизняну робочу силу як всередині країни, так і за кордоном, а також професійно-кваліфікаційними диспропорціями на ринку праці. На тлі зростання доходів населення зберігатиметься стійкий споживчий попит, який також стримуватиме сповільнення інфляції. Крім того, погіршення інформаційного фону на тлі геополітичного напруження наприкінці минулого року позначилося на настроях різних груп економічних суб’єктів та спричинило девальваційний тиск на гривню. Це в найближчі місяці формуватиме додатковий ціновий тиск через курсовий канал і канал очікувань», — пояснили в Нацбанку.
НБУ очікує, що інфляція повернеться до цільового діапазону 5% ± 1 відсотковий пункт в середині 2023 року. Регулятор прогнозує, що зростання ВВП дещо прискориться — до 3,4% у 2022 році, але стрімкіше відновлення економіки обмежуватимуть дорогі енергоносії та вплив інформаційного фону навколо геополітичного напруження. НБУ оцінив зростання реального ВВП у 2021 році в 3% — менше, ніж очікувалося.
«Серед причин — стрімке подорожчання енергоносіїв та їх дефіцит, вплив низьких врожаїв 2020 року, повільніше відновлення сектору послуг, обмежені потужності окремих виробничих секторів, суттєвіші втрати від пандемії, а також стрімкіша фіскальна консолідація», — заявили в Нацбанку.
Також НБУ погіршив прогноз зростання реального ВВП на 2022 рік із 3,8 до 3,4%. У 2023−2024 роках зростання реального ВВП прискориться близько 4% на рік.
Нагадаємо, минулого разу НБУ підняв облікову ставку у грудні 2021 року до 9% річних.