Китаю доведеться прискорити перехід від моделі економіки стимулювання інвестицій та експорту до моделі, орієнтованої на внутрішнє споживання
Зростання роздрібних продажів у Китаї несподівано послабилося у листопаді 2024 року, незважаючи на ознаки покращення попиту на ринку житла та збільшення темпів промислового виробництва.
Про це пише Bloomberg за посиланням на свіжий звіт Національного бюро статистики Китаю (NBS), опублікований у понеділок 16 грудня.
Свіжі дані
Зокрема роздрібні продажі споживчих товарів у листопаді 2024 р. зросли на 3% у річному обчисленні (до листопада 2023 року). У порівнянні з жовтнем 2024 р. вони збільшились на 0,16%, досягнувши 4376,3 млрд юанів (біля $600 млрд).
Це є найповільнішим темпом за останні три місяці та нижчим навіть за найбільш негативними прогнозами. У жовтні аналогічне зростання склало 4,8%, у вересні – 3,2%. Щоправда воно прискорилось у порівнянні з літнім періодом, коли ці щомісячні продажі демонстрували зростання 2-2,7%.
Як зазначає Reuters, раніше аналітики прогнозували, що у листопаді роздрібні продажі зростуть на 4,6% річному вимірі (рік до року – р/р).
Водночас промислове виробництво пришвидшило темпи росту. У листопаді вони склали 5,4% р/р, або на 0,46% більше, у порівнянні з попереднім місяцем. Тоді як у жовтні аналогічний показник був на рівні 5,3% (у вересні 5,4%).
Уповільнилось зростання інвестицій у основний капітал. За даними NBS, за січень-листопад 2024 року вони збільшились на 3,3% (за винятком сільських домогосподарств), у порівнянні з аналогічним періодом 2023 року. Або до 46583,9 млрд юанів (біля $6,4 трлн). Тоді як такий же показник у січні-жовтні 2024 року складав 3,4%.
Цікаво, що інвестиції у основний капітал, якщо вирахувати дані сектору нерухомості, зросли на 7,4%. Справа у тому, що інвестиції у нерухомість за січень-листопад, у порівнянні 11 місяцями минулого року, обвалились на 10,4%. У вересні-жовтні 2024 р. таке падіння склало 10,3%.
«Дані показують, що відновлення внутрішнього попиту залишалося млявим, тоді як стабілізація промислового виробництва, ймовірно, була пов’язана з деяким попереднім завантаженням замовлень перед митами США і не є стійкою», – зазначила виданню Bloomberg Мішель Лам, економіст з питань Великого Китаю в Societe Generale SA. (один з найбільших французьких фінансових конгломератів).
«Економічна політика Китаю була надзвичайно послідовною у просуванні виробників над споживачами, незважаючи на явні ознаки тривалої слабкості. Отже, можна очікувати зміцнення виробничих потужностей, що потенційно може сколихнути проблему надлишку потужностей та спонукати китайські компанії шукати закордонні ринки», – вважає Дан Ван, незалежний економіст із Шанхаю (у коментарі Reuters).
Загрози для економіки
На думку економістів, дані NBS вказують на необхідність Пекіну посилити заходи з відновлення внутрішнього попиту, особливо після переобрання Дональда Трампа президентом США. Адже загроза нової торговельної війни може зменшити роль експорту як рушійної сили росту економіки Китаю, після того як він сприяв майже чверті цього зростання у 2024 році.
«Оскільки існуюча політика продовжувала створювати сукупний ефект у листопаді, національна економіка була загалом стабільною з постійним прогресом, накопичуючи більше позитивних змін. Однак ми повинні усвідомлювати, що зовнішнє середовище стає дедалі складнішим, внутрішній попит недостатній, деякі підприємства стикаються з труднощами у виробництві та роботі, а фундамент для безперервного економічного відновлення та зростання потребує подальшої консолідації», – йдеться у звіті NBS.
За інформацією Bloomberg, минулого тижня китайські політики озвучили, що стимули з підвищення споживання є головним економічним пріоритетом країни у 2025 році. Такі пріоритети розставляються лише вдруге за принаймні останні десять років. Влада Китаю перерахувала кілька напрямків, на які потрібно звернути увагу, включаючи допомогу малозабезпеченим групам та покращення системи соціального захисту. Хоча деталізації масштабів та особливостей цих планів не озвучувалось.
«Дивлячись на загальні роздрібні продажі у жовтні та листопаді, вони все ще були значно кращими, ніж у третьому кварталі. Але все ще потребує посилення внутрішнього стимулювання для зростання споживання», – заявив представник NBS Фу Лінхуей, коментуючи для Bloomberg нові дані статистики.
Як пише видання, китайські чиновники пообіцяли розширити програму субсидій. Але економісти попередили, що ефект від цього кроку може бути тимчасовим, оскільки споживачі навряд чи будуть часто робити великі покупки.
«Загальною картиною залишається дисбаланс попиту та пропозиції, який все ще вказує на дефляційну перспективу», – вважає Сін Чжаопенг, старший стратег з питань Китаю в Australia & New Zealand Banking Group Ltd. (ANZ Bank).
Як зазначають аналітики, невтішні показники роздрібного споживання перекрили ефект від ознак покращення ситуації на проблемному ринку нерухомості. Третій місяць підряд зниження цін уповільнюється. За розрахунками Bloomberg Economics, у листопаді продажі житла у Китаї зросли на 2,7% р/р. Тоді як у жовтні спостерігалось їх зниження на 1,8%. Хоча, як сказано вище, загалом інвестиції у нерухомість – будівництво житла – поки падають високими темпами.