Китаю загрожує фінансова криза. Бізнесменів закликають готуватися

У Китаї різко знижуються темпи економічного зростання

«Багато вказує на те, що Китай стане першим падінням доміно в глобальній фінансовій системі. Нам слід до цього підготуватися шляхом зниження в стислі терміни фінансових ризиків підприємств і фінансових інститутів у Китаї. Але і в самій Німеччині ми повинні тепер зробити кроки, щоб зробити нашу економіку у довгостроковому плані більш стійкою та краще підстрахувати її від фінансових ризиків”.

З таким наполегливим закликом до ділових та політичних кіл Німеччини зі сторінок економічної газети Handelsblatt звернувся 10 лютого Марсель Фрацшер (Marcel Fratzscher) – голова Німецького інституту економічних досліджень (DIW) у Берліні, — повідомляє DW, передає Hubs.ua.

У Китаї різко знижуються темпи економічного зростання

Напередодні цю статтю розмістила на своєму сайті і берлінська газета Tagesspiegel. Таке трапляється досить рідко: редакції зазвичай наполягають на ексклюзивному праві публікувати гостьові коментарі відомих авторів. Проте керівник одного з найвпливовіших німецьких економічних інститутів та професор макроекономіки Берлінського університету імені Гумбольдта явно хотів донести свою тривогу до якомога ширшого кола читачів, і обидва видання йому в цьому допомогли.

Марсель Фрацшер — далеко не перший експерт, що попереджає бізнесменів і політиків ФРН про наростаючу загрозу серйозної фінансово-економічної кризи в КНР. Інтерес німців до країни більш ніж зрозумілий: Китай є для Німеччини другим за значенням експортним ринком і найбільшим, причому з великим відривом, постачальником імпорту, про що свідчать нові дані Федерального статистичного відомства ФРН (Destatis). У цьому сенсі економіки Німеччини та Росії досить схожі: останніми роками КНР стала для РФ найважливішим партнером з експорту та імпорту.

У тій же газеті Handelsblatt, наприклад, на початку 2022 року з’явилася велика стаття, яка спиралася на оцінки численних експертів із різних країн. У ній перераховувалися п’ять основних ризиків для китайської економіки: криза на ринку нерухомості, конфлікт зі США, постійні локдауни через коронавірус, зростаюче втручання держави в бізнес високотехнологічних компаній, а також зниження темпів економічного зростання, що загрожує стабільності системи.
Небезпека глобальної фінансової кризи за принципом доміно

Приблизно таких висновків дійшло й німецьке урядове зовнішньоторгове агентство Germany Trade & Invest (GTAI). У листопаді 2021 року воно опублікувало аналітичний огляд ринку КНР під дуже показовим заголовком «Хмарні роки в Китаї поки що закінчилися».

Однак до Марселя Фрацшера ніхто ще в Німеччині, мабуть, не попереджав настільки наполегливо про наростаючу в Китаї загрозу не просто охолодження економічної кон’юнктури, а повномасштабної кризи, яка, більше того, може за принципом доміно спричинити спочатку потрясіння в країнах з економіками, що розвиваються. до цієї категорії в західних експертних колах відносять і Росію), а потім перерости у світову фінансову кризу.

Колапс девелопера Evergrande – лише верхівка айсберга

Щоправда, восени минулого року міжнародні ЗМІ, які висвітлювали фактичний крах китайського гіганта на ринку нерухомості Evergrande, постійно проводили паралелі з банкрутством американського банку Lehman Brothers – ця подія вважається початковою точкою світової фінансово-економічної кризи 2008-2009 років. Однак таке порівняння використовувалося журналістами тоді скоріше для наочної ілюстрації масштабів того, що відбувається, і не сприймалося як прогноз.

А ось стаття директора DIW, по суті, виглядає саме як прогноз. Керівник великого колективу вчених вказує на накопичувані в багатьох країнах з економіками, що розвиваються, фінансові та боргові проблеми («ризики набагато вищі, ніж багато хто здогадується») і попереджає, що в найближчі два роки це може призвести до глобальної фінансової кризи, причому початковою точкою цілком може стати Китай.

На думку Марселя Фрацшера, історія з попередженим урядом і центральним банком КНР колапсом Evergrande була лише верхівкою айсберга. Через кілька десятиліть буму на ринку нерухомості інші великі девелопери і численні домашні господарства накопичили величезні борги. Але у великих боргах перебувають і численні державні підприємства.

Банкрутства великих державних компаній КНР неминучі

Поки що владі Китаю ще вдається утримувати ситуацію, у тому числі завдяки великим грошовим резервам, тиску на банківський сектор та контролю за рухом капіталу, що обмежує можливості його втечі за кордон.

«Проте в Китаї незабаром може настати момент, коли зам’яти масштабні проблеми його фінансової системи вже більше не вдасться і їх доведеться вирішувати. Тоді неминучими стануть банкрутства великих концернів на ринку нерухомості, деяких державних банків та закриття численних інших державних концернів», — прогнозує Марсель Фрацшер.

Значно посилити фінансово-економічні проблеми КНР можуть торгові конфлікти, що триває зі США і наростає з Європою. А якщо підтвердиться, що «обидві китайські вакцини ніяк або тільки мало захищають від «омікрону» та інших варіантів вірусу, то це вже скоро може призвести — як і навесні 2020 року — до тимчасового закриття фабрик і торгових шляхів», — пише експерт . Неминучим наслідком стануть подальші масштабні порушення глобальних ланцюжків постачання.

Всі ці проблеми, вважає директор інституту DIW, у Німеччині поки що недооцінюють. Тому він і вирішив забити на сполох.

Нагадаємо, вчергове уникнувши дефолту, китайська будівельна компанія Evergrande має намір цього місяця повністю відновити будівельні роботи по всій країні з метою здати 600 тис. квартир у 2022 році.

Один коментар;

  1. Николай Свавильный said:

    Криза в самому Китаї навряд чи відчується сильно. У них великий золотовалютний резерв та і найголовніше — рішення приймаються ЦЕНТРАЛІЗОВАНО оптимальні ДЛЯ ВСІЄЇ ДЕРЖАВИ. А от, хто з Китаєм співпрацює, той отримає по повній в разі кризи китайської економіки.

*

Top