Потрібно вивести виробництво на рівень, який відповідатиме внутрішньому попиту
Засновник та керуючий партнер групи компаній «Інвестохіллс» Андрій Волков розповів, що буде з українською економікою після закінчення війни у разі, якщо воєнний стан в країні триватиме 3–6 місяців. Своїми думками він поділився з виданням Mind.
Насамперед, за прогнозами бізнесмена, на нас очікує високий рівень інфляції.
«Справа в тому, що уряд змушений був увімкнути «друкарський верстат» для того, щоб забезпечити соціальні виплати, – каже він. – До цих виплат також додаються різноманітні пільгові програми кредитування. Наприклад, у березні уряд ухвалив дві Постанови – № 274 та № 312 – з поправками до програми «5-7-9», які дають можливість бізнесу в умовах воєнного стану кредитуватися під нуль відсотків».
Кампанія з «роздачі» коштів, не забезпечених збиранням податків та виробництвом товарів в Україні, призведе, за словами Андрія Волкова, до розкручування інфляції вже протягом найближчих місяців. Тому що свою діяльність, за різними оцінками, заморозили або повністю припинили від 30 до 50% виробників.
«Підприємства, що залишилися, фізично не зможуть випускати такий обсяг продукції, щоб підкріпити грошову масу, що зростає. Товарні запаси вичерпаються і почнеться зростання цін. Точніше, воно вже почалося. За моїми оцінками, споживча інфляція у 2022 році становитиме близько 30%», – прогнозує засновник «Інвестохіллс».
Водночас він зауважив, що, безумовно, уряд не може діяти інакше.
«Будь-яка підтримка населення та бізнесу в умовах війни – правильне рішення. І якби військові дії тривали кілька місяців, істотних наслідків для економіки від емісії не було б. Але, оскільки війна затягується, необхідно вживати рішучих заходів», – вважає Андрій Волков.
Щоб стримати ціни та не допустити їхнього неконтрольованого зростання фінансист бачить три сценарії.
«Найгірший сценарій – це різке скорочення споживання товарів. Більш «м’який» варіант – відновлення імпорту при безперервному потоці коштів з боку іноземних партнерів у обсягах, достатніх для підтримки такого імпорту. І це цілком реально здійснити, якщо вдасться досягти розблокування портів. Але найправильніший шлях – це перезапуск української економіки та виведення виробництва на рівень, який відповідатиме внутрішньому попиту», – каже бізнесмен.