Вкрай важливо не залишати питання напризволяще, а негайно вирішувати проблему
Європейська Бізнес Асоціація звернулась до Міністерства фінансів та Міністерства соціальної політики України із пропозицією якнайшвидше встановити контакти із відповідними державними органами закордонних країн та досягнути із ними домовленостей, які усували б ризик подвійного оподаткування українців. Про це йдеться у релізі асоціації.
«Через війну, що розпочала рф на території України велика кількість українських громадян, починаючи з 24 лютого 2022 року, вимушена була виїхати за межі території України. Тим не менше, ці громадяни залишаються нерозривно пов’язаними з Україною. Значна частина таких осіб продовжує дистанційно працювати на українські підприємства чи інші організації, отримуючи заробітну плату та сплачуючи всі необхідні податки та відрахування. У зв’язку з цим виникає низка питань в контексті оподаткування, на вирішення яких мають бути спрямовані зусилля уряду», – зазначають в ЄБА.
Як пояснюють експерти, відповідно до правил, які існують у переважній більшості країн, якщо українці перебувають за кордоном понад 183 дні, вони можуть бути визнані податковими резидентами країни перебування та піддаватимуться ризику подвійного оподаткування. Тобто підлягатимуть оподаткуванню як в Україні, так і в країні їх фактичного перебування.
Схожою є і ситуація з оподаткуванням доходів від підприємницької діяльності/надання незалежних послуг ФОП на території іншої держави. Враховуючи, що через війну деякі громадяни були вимушені виїхати з країни ще у лютому, питання набуття податкового резидентства іншої держави у них має виникнути вже наприкінці серпня, тобто менше, ніж за 2 місяці.
«Проте, на даний час залишаються неврегульованими питання уникнення подвійного оподаткування. Ми не спостерігаємо на державному рівні зусиль щодо убезпечення від цього ризику громадян України, які опинились за кордоном. Відповідно, вони можуть зазнати значного податкового навантаження», – наголосили в асоціації.
Водночас, разом із проблемою подвійного оподаткування трудових доходів, отриманих від українських роботодавців, є ризик подвійної сплати соціальних внесків із заробітних плат працівників, які продовжують працювати за трудовими контрактами, але фізично перебувають за межами України у зв’язку з воєнною агресією рф.
У країнах, де наразі тимчасово перебувають такі українці, може виникнути обов’язок для українських роботодавців та/або працівників сплачувати внески на державне страхування за різними видами виплат. Враховуючи, що український бізнес при виплаті заробітних плат зобов’язаний сплачувати єдиний соціальний внесок в Україні, сплата соціальних внесків у приймаючих країнах призведе до подвійної їх сплати.
Україна має угоди про соціальне забезпечення з деякими країнами ЄС, які звільняють від сплати соціальних внесків у тому разі, якщо українська компанія відряджає працівника для виконання трудової діяльності на території іншої країни. Проте у більшості випадків тимчасове перебування українців на території інших країн не оформлено як відрядження. Крім того, з великою кількістю країн Україна не має угод про соціальне забезпечення.
Тому ЄБА звертається до уряду із пропозицією якнайшвидше вирішити це питання з країнами, де така проблема може бути найбільш нагальною.
«Не менш важливо якнайшвидше видати роз’яснення або, за потреби, запровадити зміни до чинних українських правил, які б забезпечували вирішення проблеми подвійного оподаткування доходів громадян. Потрібно якнайшвидше розпочати публічне обговорення цих питань, аби громадяни України та контролюючі органи мали чітке розуміння, які зміни у оподаткуванні мають настати після перебування 183 днів в іншій країні та яких заходів вживає влада для вирішення проблеми», – вважають в асоціації.