Держава у 2024 р. змогла законтрактувати всього 37% потужностей приватних українських виробників дронів та РЕБ

Через відсутність державних замовлень підприємства не виготовили понад 1,7 млн одиниць озброєння

У 2024 році приватні виробники оборонно-промислового комплексу (ОПК) через відсутність державних замовлень не виготовили понад 1,7 млн одиниць дронів та засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ), попри наявні для цього потужності.

Про це заявили в об’єднанні Технологічні сили України (ТСУ), в яке входить низка виробників у сфері БпЛА, БпАК, РЕБ, радіозв’язку, програмних, тепловізійних, роботизованих рішень, тощо.

За даними ТСУ, всього приватні компанії ОПК у 2024 році були спроможні виготовити понад 2,7 млн одиниць озброєння. Водночас на замовлення державних закупівельників та благодійних фондів зброярі виготовили понад 1 млн одиниць військової техніки. Це становить лише 37% від загальної спроможності виробників торік.

Загалом підприємства могли б виготовляти 4,7 тисячі даної техніки на день, якби державні замовники безперебійно їх контрактували. Загальна вартість цього обсягу техніки оцінюється у майже $2 млрд.

Для такого обрахунку був створений онлайн сервіс – лічильник зброї, якої немає.

«Лічильник зброї, якої немає, – це публічний інструмент, що показує не використаний потенціал українського приватного сектору ОПК. Показник лічильника розраховується на основі даних про виробничі потужності зброярів, виробленої продукції за державними контрактами. Для цього Технологічні Сили України зібрали інформацію серед виробників 30 кодифікованих зразків озброєння, на які є потреба армії. Усі опитані компанії є критично важливими для обороноздатності держави», – зазначає Катерина Михалко, виконавча директорка ТСУ.

За її словами, за час повномасштабного вторгнення неодноразово піднімалося питання необхідності нарощення спроможностей виробництва всіх видів озброєння. Більшість виробників приватного сектору ОПК розуміють колосальні потреби фронту та інвестують у масштабування виробництва. Відсутність безперебійних, прогнозованих закупівель державними замовниками завадила виробити та поставити армії таку кількість техніки.

Лічильник ТСУ показує як загальний обсяг недозавантажених потужностей виробників, так і за типами не законтрактованої військової техніки.

Зокрема, відсутність замовлень не дозволили виготовити та поставити армії: понад 1,6 млн FPV-дронів, понад 72 тис. ударних, 8,4 тис. розвідувальних та 1,6 тис. далекобійних дронів, а також тисячу наземних роботизованих комплексів та понад 1,5 тис. РЕБ.

Як зазначили в ТСУ, лічильник також показує обсяг валютних надходжень, які могли б надійти в Україну, якби виробники могли використати не завантажені державою спроможності для виконання іноземних контрактів для країн-союзників. Це мало б позитивний ефект на економічну спроможність України, а оборонні компанії отримали б ресурси для розвитку інновацій, створення ефективнішої продукції для військових та технологічних перегонів з ворогом.

*

Top