Бюджет на промисловий кешбек збільшили на 1 млрд грн
Кабінет Міністрів перерозподілив кошти, виділені Міністерству економіки України на 2024 рік у спеціальному фонді державного бюджету.
Про це написав Тарас Мельничук, постійний представник уряду у Верховній Раді.
Зокрема, уряд зменшив майже на 1,24 млрд. грн. видатки розвитку за програмою «Забезпечення державної підтримки реалізації інвестиційних проектів із значними інвестиціями». Що пішло не так у «інвестняні» не повідомляється.
Водночас збільшив видатки:
— на 237,16 млн. грн. за програмою «Державне стимулювання створення індустріальних парків»;
— на 1 млрд. грн. за програмою «Підтримка внутрішнього попиту на вітчизняні товари та послуги».
Індустріальні парки
Як повідомляла у жовтні 2024 року Юлія Свириденко, перша віцепрем’єр-міністерка України — Міністерка економіки України, цьогоріч на підтримку індустріальних парків уряд заклав 1 млрд грн.
«Наразі вже підписані накази на виділення понад 885,1 млн грн для 11 індустріальних парків», – зазначила вона.
Таким чином у 2024 році бюджет програми фінансування індустріальних парків складе біля 1,24 млрд грн.
Зокрема, за інформацією Мінекономіки, в середині жовтня 171,4 млн грн виділені для будівництва та модернізації інфраструктури трьом індустріальним паркам: «Біла Церква 2» (Київська область), «ВінІндастрі» (Вінниця) та «Місто скла» (Київська область).
Індустріальний парк «Біла Церква 2». Держава виділяє 66,1 млн грн для будівництва мереж водопостачання, водовідведення та електричних мереж. Загальна вартість будівельних робіт становить 132,3 млн грн.
Індустріальний парк «ВінІндастрі». Держава виділяє 79 млн грн. для забезпечення під’їзних шляхів до території парку та будівництва дороги та нової лінії електропередач.
Індустріальний парк «Місто скла». Держава виділяє 26,3 млн грн на будівництво електромереж.
На початку жовтня 216,1 млн грн. виділили чотирьом індустріальним паркам: «Захід-Ресурс» (Львівська область), «Хмельницький» (Хмельницька область), «Ковель Порто» (Волинська область) та «Біла Церква 1» (Київська область).
Програма запрацювала у кінці серпня 2024 року: Мінекономіки виділило перші 150 млн грн. індустріальному парку у місті Дніпро.
Фінансування інфраструктурних проєктів є частиною державної програми для розвитку індустріальних парків в Україні. Вона передбачає надання до 150 млн грн на будівництво та модернізацію інфраструктури, включно з інженерно-транспортними мережами та облаштуванням території. Кошти надаються на безповоротній основі, покриваючи до 50% вартості проєктів, а для деокупованих територій – до 80%. Також програма включає компенсацію до 50% вартості підключення до електромереж.
Для захисту інтересів держави встановлено запобіжники: заявники зобов’язані протягом трьох років побудувати на території парку не менше 5 тис. кв. м промислових будівель та залучити щонайменше двох учасників. Фінансування здійснюється через ескроу-рахунки в державних банках, що дозволяє вибрати найбільш зручний банк для обслуговування.
Промисловий кешбек
Як писав Hubs.ua, у кінці вересня 2024 року Мінекономіки озвучило умови та перелік видів устаткування українського виробництва, при купівлі якого бізнесу передбачена компенсація.
Держава компенсуватиме витрати бізнесу на придбання такої техніки у разі купівлі її в українських підприємств, які досягли ступеня локалізації виробництва більше 40%.
Дане рішення Кабінет Міністрів ухвалив 24 вересня 2024 року. Зокрема уряд вніс зміни в так звану постанову про запровадження кешбеку від 20.08.2024 р. №952. Повна назва документу «Про реалізацію експериментального проекту щодо надання державної грошової допомоги покупцям товарів та послуг українського виробництва в рамках Всеукраїнської економічної платформи «Зроблено в Україні».
Компенсація складає 15% (без урахування ПДВ) від витрат. В Мінекономіки називають це «промисловий кешбек 15%».
Отримати компенсацію у 2024 році зможе бізнес, який придбає таку техніку від старту програми до 1 грудня. Для цього потрібно оформити заявку до 5 грудня. На устаткування, придбане після 1 грудня, компенсація нараховуватиметься у 2025 році.
Фінансування заявок здійснюватиметься в порядку черговості їх надходження в межах наявного бюджетного фінансування.
Техніка та обладнання, за придбання яких покупець отримає компенсацію, не можуть протягом трьох років перепродаватися. Інакше – покупець має повернути державі кошти та буде позбавлений можливості отримувати компенсацію протягом наступних трьох років.
В перелік видів техніки та обладнання, на які передбачена компенсація, входять енергетичне обладнання, колісна техніка, будівельна, комунальна і спеціальна техніка (детальніше тут).
Актуальний перелік техніки з конкретними виробниками див. за посиланням.
Перелік банків, які беруть участь у програмі станом на 11 листопада див. тут.