Мінімальні ціни буде визначати Мінагрополітики, але вимоги до експортерів запровадять не раніше, ніж у грудні 2024 року
Кабінет Міністрів України на період дії воєнного стану ухвалив нові правила здійснення операцій з експорту окремих видів товарів, а саме аграрної продукції. У тому числі, запроваджується механізм дії мінімальних експортних цін.
Відповідну постанову уряд прийняв 29 жовтня 2024 року.
Про це повідомляється на сайті Мінекономіки. На момент підготовки новини постанова на сайті Кабміну ще не була опублікована.
Фактично Кабмін виконує вимоги закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей експорту окремих видів товарів у період дії воєнного стану». Прийнятий 9 травня 2024 року під №3706-IX.
Зокрема, цими змінами в ЗУ «Про зовнішньоекономічну діяльність» добавлено статтю 19-2, яка надає уряду право запроваджувати так званий режим експортного забезпечення та встановлює основні вимоги до експортерів в рамках такого режиму.
«За даними Бюро економічної безпеки та Державної податкової служби за неповні 8 місяців цього року було експортовано понад 5 млн тонн сільськогосподарської продукції вартістю понад 50 млрд. грн. з ознаками ризику неповернення валютної виручки. Тому з метою мінімізації схем порушення законодавства України під час експорту окремих видів товарів, виведення значної частини економіки з тіні та збільшення надходжень до Державного бюджету уряд запроваджує режим експортного забезпечення на деякі категорії аграрної продукції», – заявив заступник міністра економіки — торговий представник України Тарас Качка.
За його інформацією, режим експортного забезпечення передбачатиме (фактично це і відображено в самому законі про ЗЕД та у змінах до Податкового кодексу):
— експорт товарів виключно зареєстрованими платниками податку на додану вартість;
— встановлення мінімальних експортних цін на товари, щодо яких діє режим експортного забезпечення. Різниця між фактурною та митною вартістю товарів не має бути від’ємною;
— електронний обмін інформації між Національним банком, Державною податковою службою та Держмитслужбою для відстеження та контролю дотримання експортерами вимог законодавства;
— особливості складання податкової накладної та її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Режим експортного забезпечення стосуватиметься продукції визначеної згаданою статтею 19-2 ЗУ про ЗЕД: меду; горіхів; пшениці і суміш пшениці та жита (меслин); жита; ячменю; вівса; кукурудзи; соєвих бобів; насіння ріпаку; насіння соняшнику; соєвої, соняшникової та ріпакової олії; макухи.
Раніше, 20 серпня 2024 року, уряд постановою №944 вже прийняв порядок затвердження мінімально допустимих експортних цін. Їх щомісячно, на підставі інформації Держмитслужби, у доларах США визначатиме Мінагрополітики. Ціни будуть розраховуватись за умовами поставок, обсяг експорту яких був найбільший за останні п’ять років.
Як повідомляють в Мінекономіки, прийнята 29 жовтня нова постанова про запровадження режиму експортного забезпечення є остаточним рішенням для можливості реалізації законодавчих змін.
Водночас зазначається, що ця фінальна постанова набере чинності не раніше, ніж через місяць. А може очікувати цього доведеться і довше.
«Постанова набере чинності через 30 днів після приведення у відповідність та прийняття усіх необхідних підзаконних нормативно-правових актів, необхідних для реалізації Закону України від 09.05.2024 №3706-IX, а також після забезпечення можливості обробки інформації, визначеної цим Законом в інформаційно-комунікаційних системах центральних органів виконавчої влади», – уточнили в міністерстві.
У червні 2024 року, Українська зернова асоціація (УЗА) заявила, що запровадження так званого механізму мінімальних цін, приведе до значного падіння експорту зерна з України та збитків сільгосптоваровиробників.
«Сьогодні ринок зерна є висококонкурентним, що означає, що трейдери та експортери пропонують виробникам найвищу можливу ціну, яка корелюється із ціною на світовому ринку з урахуванням вартості логістики та страхування. Якщо мінімальні ціни не відповідатимуть світовим ціновим трендам, це знищить конкуренцію на українському ринку зерна і призведе до його надмірної зарегульованості та створить нові широкі можливості для корупції.
Запровадження мінімальних експортних цін поставить під ризик половину українського експорту, що в умовах війни та недостатності власних податкових надходжень рівноцінно економічному колапсу та повному знищені здатності самостійно фінансувати українських військових», – зазначали в УЗА.
За даними УЗА, у 2023/2024 маркетинговому році (МР) Україна експортувала 57,5 млн тонн зернових та олійних культур.
З початку 2024/25 МР станом на 28 жовтня з України експортовано 13,8 млн тонн зернових й зернобобових культур, повідомив «ПроАгро Груп» з посиланням на інформацію Міністерства аграрної політики та продовольства. За даними Держмитслужби, обсяг зернового експорту майже на 4,9 млн. тонн випереджає минулорічний показник на 30 жовтня 2023 року.
За даними Мінагрополітики, на 25 жовтня 2024 року в Україні було намолочено майже 63,7 млн тонн нового врожаю зернових та олійних культур. Загалом зібрано 45,1 млн тонн зернових та 18,6 млн тонн олійних.