Нова практика: Антимонопольний комітет вперше не покарав компанію за змову через явку з повинною

Теоретично така компанія матиме право у подальшому приймати участь у державних закупівлях

Антимонопольний комітет України (АМКУ) вперше звільнив компанію від відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції за процедурою так званого механізму leniency.

Звільнення відбулось у межах справи про змову на торгах з закупівлі будівельних робіт. Інформацію про торги та компанію, яку помилували, комітет не розголошує через конфіденційність передбачену у законодавстві.

«За результатом розгляду справи комітетом встановлено, що дві компанії вчинили порушення, передбачені пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів двох торгів із закупівлі будівельних робіт… Відтак до АМКУ надійшли заяви про звільнення від відповідальності», – йдеться у повідомленні АМКУ.

За результатом розгляду поданих заяв АМКУ встановив, що компанія виконала умови для повного звільнення від відповідальності, встановлені законом «Про захист економічної конкуренції» та відповідним порядком. А саме заявник:

— раніше за інших учасників антиконкурентних узгоджених дій до направлення подання з попередніми висновками у справі повідомив про свою участь в антиконкурентних узгоджених діях;

— розкрив Комітету такі антиконкурентні узгоджені дії;

— надав докази, які мали суттєве значення для прийняття рішення у справі;

— припинив свою участь в антиконкурентних узгоджених діях;

— співпрацював з органами Комітету на засадах, зокрема, оперативності, своєчасності надання інформації, повноти та достовірності наданої інформації, та надавав усю необхідну інформацію та інші докази щодо вчинення заявлених антиконкурентних узгоджених дій, які перебувають у його розпорядженні або доступні для нього.

У листопаді 2023 року комітет затвердив Порядок звільнення суб’єктів господарювання за вчинення порушення конкурентного законодавства у вигляді антиконкурентних узгоджених дій.

Він урегульовує механізм та процесуальні засади застосування повного або часткового звільнення від відповідальності учасників антиконкурентних змов.

Також варто зазначити, що таким чином учасник змови на торгах може уникнути попадання у «чорний список» комітету, згідно з яким державні закупівельники зобов’язані три роки відмовляти порушнику приймати участь у тендерах на «Прозорро».

Як раніше нагадували у комітеті, «згідно з Законом України «Про публічні закупівлі», підставою для відмови в участі у процедурі закупівлі є той факт, що суб’єкт господарювання (учасник) протягом останніх трьох років притягувався до відповідальності за вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів тендерів».

*

Top