Регулятор аргументує своє рішення виконанням вимог меморандуму з МВФ
23 грудня 2024 року Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) прийняла постанову №09/21/1640/К01, якою заборонила виведення цінних паперів іноземних емітентів із системи депозитарного обліку України на період дії воєнного стану.
«Таким чином комісія виконує вимоги Меморандуму про економічну та фінансову політику (MEFP) програми розширеного фінансування (EFF) МВФ. Зазначенні зміни погоджені Національним банком України з метою гармонізації національного валютного законодавства», – пояснили в регуляторі.
Рішенням заборонено списання цінних паперів іноземних емітентів із системи депозитарного обліку, за винятком випадків:
— проведення корпоративних операцій емітента;
— приведення у відповідність кількості цінних паперів на рахунках Центрального депозитарію з даними міжнародних депозитарних установ.
«Протягом восьми місяців Комісія провела безліч нарад в рамках переговорного процесу з МВФ та НБУ для пошуку задовільного рішення для ринків капіталу. Ми доклали багато зусиль і сьогоднішнє рішення стало компромісом, оскільки на порядку денному стояло питання повної заборони на допуск та торгівлю цінними паперами іноземних емітентів на території України», – прокоментував Іраклій Барамія, член НКЦПФР.
Нещодавно цю схему описували журналісти «Економічної правди».
З початком повномасштабного вторгнення в Україні діє низка валютних обмежень, у тому числі резиденти в Україні не можуть переказати за кордон прибутки.
Водночас, за даними видання, НБУ звернув увагу на схему, у якій замішані три великих гравці ринку цінних паперів України.
Вона полягає у тому, що інвестор купував облігації уряду США в Україні за гривню, а потім давав своєму брокеру розпорядження перевести їх на рахунок у цінних паперах у депозитарії за кордоном. Коли ж приходив час погашення облігацій, то інвестор отримував виплату у доларах США на банківський рахунок за кордоном. За інформацією, яку наводить Нацбанк, більшість коштів від погашення американських облігацій назад в Україну не повертаються.
На початку грудня 2024 року НБУ розіслав усім українським банкам листа, у якому описав цю схему. Лист стосується трьох інвестиційних компаній: ТОВ «Домінанта Трейд» (власник Олег Олешко), ТОВ «Універ Капітал» (група «Універ», власник Тарас Козак, депутат Київради від «Голосу») та ТОВ «Інвестиційний капітал Україна» (група ICU; власники Макар Пасенюк та Костянтин Стеценко).
Як зазначав НБУ, у нього «виникають підозри, що облігації США, придбані клієнтами фізичними та юридичними особами через інвестиційні фірми, виводяться за кордон до настання дати їхнього погашення з метою отримання цими клієнтами коштів в іноземній валюті за межами України».
Іншими словами, Нацбанк підозрює згадані інвестиційні компанії в обході існуючих валютних обмежень. Придбати американські облігації та вивести їх за кордон можна було не лише за посередництва цих компаній. Такі послуги надають й інші українські брокери. Проте саме на ці три компанії припадає найбільша частка таких операцій, пише «ЕП».