Китайська компанія ввела в експлуатацію пневматичний акумулятор на 1,5 ГВт-год
Напірні сферичні резервуари стисненого повітря проєкту Nengchu-1 компанії CEEC

Це найбільший у світі накопичувач електроенергії з використанням стисненого повітря – він щороку заощадить 159 тис. тонн вугілля

Китайська енергетична група China Energy Engineering Group Co. (CEEC) запустила у комерційну експлуатацію перший у світі накопичувач енергії з використанням технології стисненого повітря (CAES – Compressed air energy storage). Про це повідомляється на сайті компанії.

Назва проєкту Nengchu-1. Потужність пневматичного акумулятора складає 300 МВт. Ємність — 1,5 ГВт-год.

«Перший у світі демонстраційний проект накопичувача енергії на стисненому повітрі (CAES) потужністю 300 МВт Nengchu-1 був повністю підключений до мережі в місті Інчжен, провінція Хубей у центральному Китаї, що ознаменувало офіційний початок комерційної експлуатації електростанції», – сказано в релізі.

Nengchu-1 розроблений CEEC за власні інвестиції у співпраці з більш ніж сотнею промислових партнерів з Китаю. На переконання компанії, рішення CAES стане важливим елементом побудови нової енергетичної системи, яка дозволить усунути проблеми з нестабільністю виробництва енергії з відновлювальних джерел.

«Успішне підключення до електромережі Nengchu-1 забезпечує «китайське рішення» глобальної проблеми нестабільності та невизначеності в нових енергетичних системах, де домінують відновлювані джерела енергії, сприяючи переходу до зеленої та низьковуглецевої енергетики», – заявив голова CEEC Сун Хайлян.

Проєкт розпочався у 2022 році. Для його реалізації використали соляні печери у Юньмені та Інчжені (провінція Хубей): об’єм сховища газу складає 700 тис. куб. м. Зазначається, що основне обладнання було на 100% локалізоване у китайських виробників, а компанія отримала більше 200 патентів.

В режимі зарядки акумулятора повітря під тиском закачується в накопичувач. Випуск повітря здійснюється через систему нагріву повітря, яке розширюється та приводить в рух турбогенератор.

Це дозволить балансувати піки пропозиції й попиту на ринку електроенергії з використанням вітрових та сонячних електростанцій.

«Nengchu-1 заощадить 159 тис. тонн умовного вугілля та скоротить викиди вуглекислого газу на 411 тис. тонн щорічно. Це зіграє значну роль у забезпеченні безпечної та стабільної роботи енергомережі й сприянні споживанню відновлюваної енергії», – сказав Ван Мінчжун, головний експерт CEEC.

За даними Китайського альянсу зі зберігання енергії (CNESA), у Китаї на червень 2024 року встановлена потужність діючих накопичувачів електроенергії, включно з гідроакумулювальними електростанціями (ГАЕС), досягла 103,3 ГВт. Зростання потужностей склало 47% у річному вимірі (червень до червня 2023 р.) та 20%, у порівнянні з груднем 2023 року.

Доля ГАЕС знизилась до 52,7%. Потужність нових типів сховищ становила 48,18 ГВт з ємністю 107,86 ГВт-год.

Основним технологічним напрямком зберігання енергії нового типу залишаються літій-іонні акумуляторні батареї (АКБ). Але збільшується частка рішень із застосуванням «нелітієвих» технологій. Зокрема у Китаї заплановані те реалізуються інші проєкти з побудови пневматичних аеумуляторів.

Як повідомили в українській компанії ДТЕК, до жовтня 2025 року планується реалізувати проєкт зі створення систем зберігання енергії на базі акумуляторних батарей (яких саме не уточняється).

Рішення реалізується з залученням послуг Fluence Energy B.V. – дочірня компанія Fluence Energy, Inc., що запроваджує проєкти з розгортання та експлуатації накопичувачів енергії. Заснована Siemens та AES Corporation.

Інвестиції – 140 млн EUR. Проєкт складається з шістьох енергозберігаючих установок по всій Україні потужністю від 20 МВт до 50 МВт (сумарно 200 МВт). Планується, що ємність установок становитиме 400 МВт-год. Цього достатньо, щоб протягом двох годин забезпечувати електроенергією 600 тис. домогосподарств, уточнили в ДТЕК.

*

Top