Оперативних коментарів щодо результатів розслідування на сайтах ФГВФО та НБУ не розміщено
Компанія «Спектрум Ессетс», що у лютому 2024 року перемогла в аукціоні Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) з продажу активів ліквідованих російських банків, належить громадянці росії Марині Євсєєвій. Що суперечить низці заборон, запроваджених після початку повномасштабної війни.
Дану інформацію озвучили у розслідуванні журналісти видання «Схеми» (Радіо Свобода).
Як нагадує видання Кабінет Міністрів забороняє громадянам рф та їх компаніям стягувати борги з українців, Національний банк – управляти фінансовими установами, а регламент проведення державних аукціонів – брати в них участь.
Попри це, через аукціон фонду, громадянка рф та одночасно США Марина Євсєєва отримала у власність активи ліквідованих банків на загальну оціночну суму 3 млрд грн. У лютому 2024 р. ФГВФО виставив на продаж збірний пул активів: двох ліквідованих російських банків – «Сбербанку» («МР Банк») й «Промінвестбанку» – та українського «Мегабанку». Це, в основному, права вимоги боргів по старих кредитах на загальну суму 2,8 млрд грн та об’єкти нерухомості в Одесі та Сумах.
Найбільший – вартістю 2,3 млрд грн – це борг по кредиту, який ще у 2011 році «МР Банк» надав футбольному клубу «Чорноморець» одеського бізнесмена Леоніда Клімова. Згодом поручителем за цією позикою стало афілійоване із ним же акціонерне товариство «Ринок Маліновський».
За всі ці активи «Спектрум Ессетс» на торгах заплатила 124 мільйони гривень.
За даними сервісу Опендата, у державному реєстрі власником українського ТОВ «Спектрум Ессетс» (сайт Spectrum Assets) є американська компанія Spectrum UA Credit LLC. Бенефіціар – Марина Євсєєва. В Україні вона декларує себе тільки громадянкою США.
Водночас, за даними журналістів, Євсєєва приховала своє російське громадянство від українських контролюючих органів. У ході розслідування також з’ясувалось, що фірмою, яка виграла аукціон фонду, за довіреністю від Євсєєвої управляє Михайло Трубчік. Він, окрім американського, має громадянство Білорусі. Йому СБУ забороняла в’їзд в Україну, називаючи представником «глибоко законспірованої мережі спецслужб рф». Наразі ця заборона Трубчіком оскаржена у суді.
Сама Євсєєва, як встановили «Схеми», продовжує після початку повномасштабного вторгнення відвідувати росію, куди відтоді прилітала щонайменше 6 разів.
За правилами торгів кожен учасник повинен письмово засвідчити, що не має стосунку до російської федерації. Відповідний лист перед аукціоном подавала і «Спектрум Ессетс». У ньому компанія «гарантує і підтверджує», що не пов’язана з державою-агресором та не належить громадянам рф.
Разом з тим, журналісти верифікували чинність російського громадянства власниці «Спектрум Ессетс» Марини Євсєєвої декількома способами. Зокрема, підтвердили ці дані за допомогою державного порталу рф – «Госуслуги», а також відшукали її індивідуальний податковий номер платника податків в росії, прив’язаний до її російського паспорта, через сайт Федеральної податкової служби рф. Відповідно до цих офіційних баз даних, обидва документи є дійсними.
На запитання «Схем» Марина Євсєєва відповіла, що проживає у США і відмовилася від російського громадянства, але на прохання редакції не змогла надати цьому документальних підтверджень. Вона також не прокоментувала ні мету своїх регулярних поїздок до Росії після початку повномасштабної війни, ні той факт, що заїжджала на територію рф у 2022-2023 роках вона саме за російським паспортом.
«Схеми» запитали у Фонду гарантування вкладів, чи перевіряли вони учасників торгів щодо зав’язків із країною-агресором. Там відповіли, що при перевірці спиралися на дані публічного реєстру юридичних осіб, де зазначено, що Марина Євсєєва є громадянкою Сполучених Штатів.
У Фонді гарантування вкладів зазначили – якщо виявиться, що покупець активів приховав звʼязок з рф, він матиме сплатити штраф у розмірі 100% від ціни лоту – в даному випадку це 124 мільйони гривень – та повернути отримані на аукціоні активи.
«Схеми» звернулися до Національного банку з проханням повідомити, чи проводили вони перевірку щодо наявності в Євсєєвої російського громадянства, коли оновлювали її фінансовій компанії ліцензію у 2024 році.
У Нацбанку на запит «Схем» повідомили, що про громадянство рф Євсєєвої дотепер не знали, адже в документах, які «Спектрум Ессетс» надавала регулятору, стверджувалось, що власницею компанії є громадянка США, не пов’язана з країною-агресором. У Нацбанку зазначили, що звернулися до СБУ за офіційною інформацією про наявність в Євсєєвої паспорта рф та, якщо отримають цьому підтвердження, матимуть підстави відкликати ліцензію у «Спектрум Ессетс».
На момент публікації даної новини на сайтах ФГВФО та НБУ не було опубліковано офіційні коментарі щодо озвученої у розслідуванні інформації.
Видання також проаналізувало дані аналітичної системи biprozzoro та встановило, що компанія «Спектрум Ессетс» бере участь та виграє в подібних українських державних аукціонах не вперше.
Фірма вже купувала кредитні портфелі збанкрутілих українських банків: «Надра банку» – за 24 млн грн у березні 2020 року та «Фідобанку» – за 52 млн грн у вересні того ж року.
При цьому «Спектрум Ессетс» зареєстрована у центрі столиці на Кловському узвозі в офісі, який належить громадянці рф Оксані Тереховій. Це – колишня дружина екснародного депутата Андрія Деркача, якого СБУ підозрює у держзраді, та проти якого у США ввели санкції за сприяння втручанню росії в американські президентські вибори у 2020 р.
Крім того, згаданий Трубчік керує американською фірмою Allrise Capital Inc, що належить чоловікову Євсєєвої – Володимиру Євсєєву. Він, за даними журналістів, виявився громадянином росії.
Володимир Євсєєв також купує майно збанкрутілих банків в Україні. Серед них, стадіон футбольного клубу «Чорноморець» в Одесі. Цей стадіон потрапив у розпорядження Фонду гарантування вкладів у 2017 році, серед інших активів «Імексбанку», які належали одеському бізнесмену Леоніду Клімову. Два роки до того регулятор визнав банк неплатоспроможним, відкликав його ліцензію та розпочав процедуру ліквідації. Фонд продав стадіон у 2020 році компанії Allrise Capital за 194 млн грн.
Цього тижня ФГВФО виставив на аукціони активи десяти банків, що ліквідуються, на 13,9 млрд грн. Серед них якраз продаж активів російських банків:
— «Промінвестбанку» на загальну суму 11,4 млрд грн: 11,3 млрд грн права вимоги за кредитами та 106,5 млн грн – об’єкти нерухомого майна, земельні ділянки, авто та інші основні засоби.
— «МР Банку» на 7,4 млн грн (об’єкти нерухомого майна, земельні ділянки, авто та інші основні засоби).