Також уряд дозволив аудиторам перевіряти закупівлі у разі придбання товарів без обов’язкового використання електронного каталогу
Кабінет Міністрів розширив повноваження Державної аудиторської служби при перевірці публічних закупівель. Зміни внесені у відповідний порядок проведення перевірок (затверджені постановою КМУ від 01.08.2013 р. №631).
На момент публікації новини у постанові нові норми ще не були відображені. Подивитись новації можна тут.
«Доповнюємо підстави перевірки у разі непроведення відкритих торгів, придбання товарів без використання електронного каталогу, якщо до цього зобов’язує законодавство. Також будемо перевіряти дотримання норм про локалізацію виробництва. Наша мета – зробити так, щоб держава, регіони та громади купували якомога більше товарів у вітчизняних виробників. Це частина комплексної політики «Зроблено в Україні», – заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль на засіданні уряду.
Зокрема, у порядку запроваджено нові або видозмінені норми, які визначають підстави проведення перевірок Держаудитслужбою:
1) якщо договір украдено без застосування відкритих торгів/спрощених закупівель відповідно до вимог законодавства (у попередній версії – якщо договір уклали до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель відповідно до вимог законодавства). У даному випадку, на погляд редакції, мало, що змінилось. Нова норма просто виглядає як більш юридично коректна.
2) у разі встановлення факту поділу предмета закупівлі на частини з метою уникнення проведення відкритих торгів/спрощених закупівель. Тут так само як і у пункті 1 формулювання «процедур закупівель» змінили на «відкритих торгів.
3) у разі встановлення факту придбання товару за укладеним договором без дотримання встановлених законодавством вимог щодо локалізації його виробництва. Це нова норма. Тепер це може бути певним інструментом як захисту інтересів українських виробників, так – і не добросовісного тиску проти конкурентів (у ймовірних корупційних схемах).
4) у разі встановлення факту придбання товарів без використання електронного каталогу та/або укладення договорів, якими передбачено оплату товарів без використання електронного каталогу, у разі, коли його застосування є обов’язковим відповідно до вимог законодавства.
Як писали юристи, «проведення закупівель через електронний каталог обов’язкове для медичних замовників від 50 тисяч гривень на визначені Додатком до Постанови №1178 лікарські засоби та медичні вироби і – для всіх замовників, що купують продукти харчування від 100 тисяч гривень з Переліку до Постанови №1178».
За повідомленням Держаудитслужби, у 2024 році відомство за результатами встановлених заходами контролю фінансових порушень повернуло до бюджетів різних рівнів та на рахунки підприємств, установ, організацій 6,2 млрд грн.
Аудиторами було проведено майже 12 тис. заходів контролю. З них – 1149 перевірок та ревізій, понад 10,4 тис. моніторингів закупівель та 213 державних фінансових аудитів.