Марченко хоче, щоб податківцям надали доступ до банківської таємниці. Але після «відновлення довіри» до ДПС
В Національному банку України заявили, що проти можливості надання безконтрольного та необмеженого позасудового доступу до банківської таємниці для будь-якого органу.
В НБУ зазначили, що згідно Цивільного кодексу України банки є гарантами таємниці банківського рахунку, операцій за рахунком та відомостей про клієнта.
В регуляторі нагадали, що за рішенням суду правоохоронці та податкові органи можуть отримати доступ до інформації, яка містить банківську таємницю. Але для цього їм необхідно навести доводи обґрунтованості, доцільності та наявності підстав для отримання такої інформації
Це «є важливим запобіжником для обмеження доступу контролюючих органів до приватної інформації про особу… Визначення меж правової охорони банківської таємниці завжди потребує ретельного зважування приватного та публічного інтересів: з одного боку – право клієнта банку на приватність, з іншого ‒ загальносуспільні інтереси, зокрема попередження і розслідування злочинної діяльності. Важливо підкреслити, що суспільно значима мета не виправдовує розголошення банківської таємниці автоматично і в кожному разі», – йдеться в заяві НБУ.
На переконання регулятора, стабільність банківської системи залежить від рівня правової захищеності банківської таємниці. Тож переглядати діюче законодавство потрібно з врахування цієї тези.
«Національний банк займає конструктивну позицію щодо можливості перегляду норм закону, але виключно з визначенням обмеженого характеру, кола осіб, доцільного обсягу розкриття банківської таємниці без рішення суду для державних органів на виконання ними передбачених законом функцій. Національний банк заперечує надання безконтрольного та необмеженого позасудового доступу до банківської таємниці для будь-якого органу», – окреслили свою позицію в Нацбанку.
Марченко vs Пишний
Як писали ЗМІ, на днях міністр фінансів Сергій Марченко в ефірі подкасту «УТ-2» запропонував надати податківцям доступ до фінансових даних українців, які зараз підпадають під захист банківської таємниці.
«Я як міністр фінансів вважаю, що максимальна прозорість і відкритість у сплаті податків – це наше майбутнє. І ми не маємо боятися розкривати банківську таємницю, яка, як ми вважаємо, від чогось нас захищає. Банківська таємниця захищає злодіїв і злочинців», – сказав він.
Він також висловив переконання, що банківська таємниця буде скасована в рамках євроінтеграції.
У свою чергу в НБУ напроти заявили, що у країнах Європейського Союзу захист приватної власності, зокрема персональних фінансових даних, є невід’ємною частиною верховенства права. Будь-яке необґрунтоване розширення доступу до банківської інформації ставить під загрозу фундаментальні права громадян та суперечить європейським цінностям.
«Національний банк щоразу наголошує на безумовній важливості збереження інституту банківської таємниці з метою гарантування захисту таємної інформації про клієнтів банків, по суті їх власної конфіденційної інформації, з метою збереження довіри до банківської системи на високому рівні», – зазначає голова НБУ Андрій Пишний.
Національна стратегія як зло для економіки
Вперше ідею зняття банківської таємниці Мінфін Марченка озвучив у Національній стратегії доходів до 2030 року. Стратегія була затверджена наприкінці 2023 року. Документ, який Міністерство фінансів розробляло на вимогу МВФ, отримав багато критики з боку бізнесу та громадськості.
Основна ідеологія стратегії – як збільшити фіскальний тиск на громадян й бізнес, та надати більше фіскальних повноважень митним та податковим органам. Фактично у 2024 році держава вже почала поетапне підвищення податків у відповідності до цієї стратегії.
Зокрема щодо банківської таємниці у документі сказано: «Протягом 2025–2027 років (після реалізації заходів щодо побудови, удосконалення системи захисту інформації в ДПС, передбачених підпунктом 4.2.3(b) «Безпека використання даних та доступ до інформації про обсяг та обіг коштів платників податків на їх рахунках у банках») розкриття банками, іншими фінансовими установами, небанківськими надавачами платіжних послуг для ДПС банківської таємниці, таємниці надавача платіжних послуг про обсяг та обіг коштів/електронних грошей на рахунках».
Тобто можливість надання Державній податковій службі таких повноважень міністерство ув’язує з попереднім відновленням «довіри до роботи податкових органів та надання суспільству гарантій щодо унеможливлення використання цих розширених повноважень для тиску на окремих платників податків та перешкоджання їх роботі (цитата зі стратегії)».
Тут вочевидь є два варіанти. Перший – або (принаймні при цьому уряді) банківську таємницю так і не розкриють. Другий (більш ймовірний) – в уряді зроблять гучну заяву про те, що «довіру суспільства» до податківців відновлено, і дадуть позасудовий доступ фіскалам до банківської таємниці.
Нагадаємо, на початку грудня 2024 року Кабінет міністрів затвердив Положення про урядового уповноваженого з питань реформування митних органів. А також – призначив на цю посаду гендиректора «Укрпошти» Ігоря Смілянського!!!
Побажаємо нам всім зберегти здоровий глузд.