У 2025 році поставки перевищать попит більш, ніж на 1 млн барелів на день. Навіть якщо ОПЕК відмовиться від планів збільшити видобуток нафти
За даними Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), у 2025 році світові ринки нафти зіткнуться з надлишком у понад 1 млн барелів на день. Причина – попит на нафту з боку Китаю продовжує падати, знижуючи ціни на тлі потрясінь на Близькому Сході та за його межами.
Про це повідомляє Bloomberg.
У свіжому щомісячному звіті МЕА зазначило, що споживання нафти у Китаї – локомотиві світових ринків протягом останніх двох десятиліть – скорочувалося шість місяців поспіль, до вересня 2024 року, й зросте цього року лише на 10%, у порівнянні з 2023 роком.
За даними агентства, глобальний надлишок буде ще більшим, якщо ОПЕК+ наступного місяця вирішить збільшувати видобуток нафти.
Цілком можливо, що попит на нафту в Китаї досяг свого піку, заявив керівник відділу нафтової промисловості та ринків МЕА Торіл Босоні в інтерв’ю Bloomberg TV.
«Справа не лише в економіці та зміні, уповільненні темпів зростання у будівельному секторі. Перехід на електромобілі, високошвидкісну залізницю та газ у вантажному транспорті підриває зростання попиту на нафту у Китаї», – сказав Босоні.
В МЕА зазначають, що на тлі тривалого зниження китайського попиту ціни на нафту впали на 11% з початку жовтня 2024 року. І це незважаючи на триваючі військові дії між Ізраїлем та Іраном. Причина у тому, що трейдери також рефлексують на зростаючи видобуток нафти в Америці. Це падіння демонструє очікування щодо «добре забезпеченого ринку у 2025 році». Ф’ючерси на нафту марки Brent сьогодні торгувалися близько $72 за барель.
За прогнозом агентства, світове споживання нафти у 2024 році зросте на 920 тис. барелів на день – до середнього показника 102,8 млн барелів на день. Ці темпи зростання вдвічі менші за аналогічний показник у 2023 році. У 2025 році темпи збільшення попиту складуть 990 тис. барелів на добу.
«Темпи зростання нижче 1 мільйона барелів на добу за обидва роки відображають низькі темпи зростання світової економіки, а період відкладеного попиту на нафту після пандемії завершився. Швидке розгортання технологій «чистої» енергії також все більше витісняє нафту у транспорті та виробництві електроенергії», – йдеться у звіті.
Раніше цього року МЕА прогнозувало, що світовий попит припинить зростати у цьому десятилітті на тлі переходу від викопних видів палива до електромобілів та відновлюваних джерел енергії.
За його заявами, у той час як збільшення попиту сповільнюється, поставки з таких країн-виробників, як США, Бразилія, Канада та Гайана, зростатимуть цього та наступного року на 1,5 млн барелів на день. Як наслідок, у 2025 році світові поставки перевищать попит більш, ніж на 1 млн барелів на день, навіть якщо картель ОПЕК+, до якого входять 23 країни, відмовиться від планів відновити видобуток нафти.
Організація країн-експортерів нафти (ОПЕК) та її союзники прагнули відновити видобуток, зупинений з 2022 року, але були змушені двічі відкласти цей крок, оскільки ринок залишається дуже нестабільним. Наразі ОПЕК планує розпочати помірне щомісячне збільшення видобутку. Зокрема підвищити його у січні 2025 року на 180 тис. барелів на добу. 1 грудня 2024 р. організація збереться, щоб переглянути це рішення.
Як повідомляється у статті, секретаріат ОПЕК із запізненням визнав уповільнення попиту, знизивши свої прогнози зростання на цей рік на 18% протягом чотирьох щомісячних зменшень поспіль. Тим не менше, діючий прогноз картелю щодо темпів зростання торгівлі на 1,8 мільйона барелів на день у 2024 році ще залишається удвічі вищим, ніж прогнозує МЕА (920 тис. барелів на день). А також він вище, ніж у більшості інших аналітиків ринку.
Міжнародне енергетичне агентство (МЕА; International Energy Agency, IEA) – автономний міжнародний орган в рамках Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР). В МЕА входить 29 країн-учасниць.
Як повідомляв Hubs.ua, ОПЕК зменшив прогноз зростання світового попиту на нафту у 2024-2025 роках.