У будівлі — мінус 700 вікон, але остаточний розмір шкоди ще не визначили
У Харкові після удару росією по будівлі Держпрому планують створити комісію для її обстеження й калькуляції ступеню шкоди та для подальшого старту відновлюваних робіт. Про це заявив журналістам головний архітектор Харківської області Антон Коротовських, пише видання KHARKIV Today.
«Комісія дійде до висновку, що треба проводити інструментальне обстеження, на яке будуть запрошені відповідні фахівці, інженери-будівельники. Вони зі спеціальним обладнанням проведуть аналіз пошкоджень. Далі розробляється відповідна науково-технічна рекомендація, і тільки після цього можна буде казати про якісь роботи«, — зазначив він.
Напередодні стало відомо, що на підприємстві ще точно не оцінили масштаби збитків та не провели весь опис пошкоджень. В першу чергу після обстрілу споруди та ліквідації пожежі працівники почали закривати контури вікон.
За словами директора Держпрому Миколи Чехунова, для остаточного підрахунку збитків потрібно орієнтовно три дні.
«Приблизно 600-700 вікон ми втратили, я так думаю. Перекриття не постраждали, окрім прибудови до трьох поверхів, більше ніде. Люди там працюють, ми зашиваємо контури. Для цього також потрібно не менше трьох днів«, — сказав топменеджер.
Видання зазначає, якщо із закриттям вікон можна впоратися до кінця цього робочого тижня, то ремонт побитих стін може розтягнутися на роки. Адже будівля є пам’яткою архітектури, і просто так відновити втрачені стіни, як це робиться на харківських багатоповерхівках, тут очевидно не вийде.
Водночас, як проінформував очільник ХОВА Олег Синєгубов, військова адміністрація вже шукає фінанси на відбудову споруди. При цьому голова ОВА планує просити їх і з держбюджету, і у ЮНЕСКО, і у різних благодійних організацій та меценатів, зокрема в американського філантропа-мільярдера Говарда Баффета, який багато допомагає Харківщині.
Нагадаємо, 2023 року ЮНЕСКО внесла Держпром до списку обʼєктів для посиленого захисту, але це не включення до Світової спадщини ЮНЕСКО (станом на лютий 2022 року площа Свободи з силуетом Держпрому стояла у черзі). Тим часом організація досі ніде не висловила свого ставлення до злочину російських військових — відповідного допису немає ані на сайті, ані в соцмережах ЮНЕСКО.
Бомбардування Держпрому для багатьох харків’ян стало шоком, адже ця будівля від початку повномасштабного вторгнення стала символом місцевого спротиву завдяки емблемі, розробленій художником Патріком Касанелі.
Примітно, що в період Другої світової війни під час окупації Харкова нацисти знищили всі інженерні системи Держпрому, намагалися підпалити будівлю. Але, як відомо, залізобетон не горить, тож несучі конструкції будівлі встояли.
Коли ж у 1943 році точилися бої за Харків між Червоною армією та Третім Рейхом, нацисти спробували зруйнувати харківський символ, заклавши у підвалі вибухівку. Проте знищити Держпром окупантам не вдалося — його залізобетонні конструкції споруди вціліли.
Ремонтували Держпром вже після війни, з 1944-го по 1947-й рр. Відбудовою займався завод «Світло шахтаря». Всі основні елементи будівлі під час ремонту вдалося відновити в оригінальному вигляді.
Як відомо, ввечері 28 жовтня росія із застосуванням тактичної авіації вдарила КАБами по центру Харкова. Через влучання бомби в Держпром пошкоджень також зазнали адмінбудівлі та лікарня. Внаслідок ворожої атаки по Держпрому постраждали семеро людей.
За матеріалами: KHARKIV Today