Збільшення потужностей СЕС в країні призвело до того, що оптові ціни на електроенергію часто стають мінусовими у піки генерації
В Німеччині занадто велика пропозиція відновлюваної енергетики призвела до значного зростання витрат держави. Міністерство економіки розробило законопроєкт, яким звужується коло виробників сонячної енергії, що мають право на компенсуючі субсидії від уряду.
Згідно з озвученими планами, власники сонячних електростанцій, потужність яких перевищує певний рівень, не отримуватимуть винагороди за вироблену енергію.
Про це повідомляє Bloomberg.
Відповідно до законопроєкту фотоелектричні системи, встановлені до 1 січня 2026 року, з потужністю понад 90 кіловат, більше не підпадатимуть під «зелені» тарифи. Цей поріг знизиться до 75 кіловат до 1 січня 2027 року, а потім зменшиться ще до 25 кіловат. Зараз він становить 100 кіловат.
Мова йде про продаж сонячної електроенергії прямим маркетингом через біржу електроенергії. Швидке збільшення потужностей СЕС в країні призвело до того, що оптові ціни на електроенергію часто стають від’ємними в години, коли пропозиція перевищує попит. Наприклад, у особливо сонячні дні.
У свою чергу уряд гарантує, що виробники відновлювальної енергетики отримують мінімальний тариф. Відповідно Німеччина доплачує власникам СЕС різницю при падінні цін. У травні 2024 року експерти оцінювали, що цього року субсидії на роботу відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) сягнуть 20 млрд EUR, і, можливо, складуть 18 млрд EUR у 2025 році.
Законопроектом також впроваджується попереднє рішення уряду про скасування платежів для середніх та великих проектів відновлюваної енергетики, якщо ціни на електроенергію впадуть нижче нуля.
За даними Німецької асоціації сонячної промисловості, такі плани ризикують уповільнити розвиток СЕС, особливо встановлення їх на невеликих комерційних площах.
Як заявив європейський голова Міжнародного валютного фонду Альред Каммер, Німеччині потрібні структурні реформи та додаткові інвестиції в державну інфраструктуру, щоб подолати рецесію.
На його думку, щоб мобілізувати більше грошей, також було б доцільно переглянути чинні кредитні правила: боргове гальмо можна послабити – і коефіцієнт державного боргу все одно продовжить падати.
Згідно з нещодавнім опитуванням Bloomberg, Німеччина переживає помірну рецесію, а обсяги виробництва протягом 2024 року залишаться незмінними, що демонструє слабкість найбільшої економіки Європи. Аналітики в опитуванні зазначили, що у третьому кварталі 2024 року ВВП країни скоротився на 0,1%.
Як повідомляло «Суспільне», в Україні, станом на середину червня 2024 року, борг HEK «Унренерго» (за його даними) перед ДП «Гарантований покупець» за послугу із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел складав 20,5 млрд грн. з ПДВ. Разом з тим, за даними ДП «Гарантований покупець», станом на 17.06.2024 заборгованість ДП «Гарантований покупець» перед виробниками за «зеленим» тарифом становив близько 28,9 млрд. грн.