На початок 2024 року заборгованість за кредитами рефінансування неплатоспроможних банків перед Нацбанком складала 37,2 млрд грн.
Національний банк України підписав рамкову угоду про співпрацю з Міжнародно. фінансовою корпорацією (МФК) про вирішення проблеми непрацюючих кредитів.
Заявлена мета: створення інфраструктури для роботи з урегулювання проблемних активів (ARC).
«У межах другого договору Національний банк та МФК планують працювати над вирішенням проблеми непрацюючих кредитів та створити в Україні правову базу для заснування компаній з урегулювання проблемних активів. Таких компаній наразі немає у фінансовому секторі України. Очікується, що вони зможуть відіграти важливу роль в управлінні NPL (non-performing loan – не працюючі кредити – Ред.) та залученні приватних інвестицій», – йдеться на сайті Нацбанку.
В НБУ вважають, що за допомогою врегулювання непрацюючих кредитів ARC можуть допомогти зменшити загальну кількість NPL, що посилить стійкість банківського сектору. На думку регулятора, партнерство з ARC допоможе зменшити ризики для банків та інших фінансових установ, щоб вони могли і далі нарощувати кредитування.
Договір передбачає законодавчі реформи, навчальні ініціативи, семінари тощо. Партнером у межах цього договору є Фонд для консультативних послуг у сфері інвестиційного клімату (FIAS).
За даними НБУ, станом на 1 липня 20204 року частка непрацюючих кредитів у банках становила 34,6% (на початок року 37,4%). За перше півріччя 2024 року, обсяг NPL скоротився на 4,2 млрд грн – до 418,2 млрд грн. Частка NPL роздрібних кредитів на 1 липня складала 19,6%, у корпоративному кредитному портфелі – 42,2%. При цьому частка NPL корпоративних кредитів без урахування кредитів колишнім власникам «ПриватБанку» становить 29,3%, , відповідно частка кредитів колишнім власникам «ПриватБанку» складає 12,9%.
Як заявили в НБУ, найпоширенішими інструментами роботи банків із NPL є позасудові реструктуризації. Банки реструктуризували близько половини всіх корпоративних NPL, що сьогодні залишаються на їхніх балансах. Водночас, попри всі зусилля, відновлення платоспроможності боржників залишається рідкістю.
До повномасштабного вторгнення росії в Україну частка NPL в українських банках скорочувалася з 2018 року: з 55% до 27% станом на 1 березня 2022 року.
При цьому у самого Нацбанку сформувалась велика дебіторська заборгованість за кредитами рефінансування неплатоспроможних банків.
Зокрема, як повідомляв НБУ, з 2015 року регулятор загалом повернув 19,2 млрд грн заборгованості за кредитами рефінансування неплатоспроможних банків. Станом на 1 січня 2024 року її залишок становив 37,2 млрд грн.
На початок 2024 року для повернення заборгованості за кредитами рефінансування неплатоспроможних банків, які виводяться Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) з ринку, в судах різних інстанцій за позовами Національного банку тривав розгляд:
— 6 справ до майнових поручителів про звернення стягнення на майно;
— 13 справ – про банкрутство майнових поручителів;
— 8 справ – з вимогами до фінансових поручителів.
Рішення щодо реалізації заставлених активів неплатоспроможних банків ухвалює виконавча дирекція ФГВФО. Як забезпечений кредитор НБУ має право запропонувати інші умови реалізації активів, що перебувають у нього в заставі, після отримання офіційного рішення виконавчої дирекції Фонду. Продаж активів також здійснює ФГВФО.
У 2023 році перед НБУ погашено понад 938 млн грн проблемної заборгованості за кредитами рефінансування неплатоспроможних банків. Найбільше коштів надійшло від реалізації заставлених майнових прав за кредитними договорами – 480,7 млн грн. Крім того, заборгованість за наданими НБУ кредитами рефінансування погашено за рахунок:
— звернення стягнення на нерухоме та рухоме майно поручителя неплатоспроможного банку в позасудовому порядку шляхом його продажу – 298,6 млн грн;
— реалізації в межах виконавчого провадження або процедури банкрутства заставленого нерухомого майна поручителів або набуття у власність Нацбанку непроданого майна – 93,1 млн грн;
— інших джерел погашення заборгованості – 65,9 млн грн.
Всього за оцінками експертів, з ліквідованих банків виведено більш ніж 400 млрд грн, що можна вважати умовним ринком NPL.
З лютого 2022 року МФК, яка є членом Групи Світового банку, інвестувала в Україну $1,6 млрд, у тому числі понад $1,1 млрд з власного рахунку та $530 млн мобілізованих коштів. Це більш ніж удвічі перевищує середньорічний обсяг фінансування з боку МФК до повномасштабного вторгнення. Підтримка є частиною пакету заходів Групи Світового банку. На сьогодні вона мобілізувала понад $47 млрд у вигляді екстреного фінансування, включно з допомогою від партнерів.