Виробники ліній клітин зможуть захистити свою продукцію від підробок
Нова технологія створення унікального ідентифікатора захищає автентичність розроблених ліній клітин, повідомляє видання Laboratory Equipment.
Досягнення синтетичної біології та редагування геному призвели до того, що біомедична індустрія масово розробляє індивідуальні лінії клітин для медичних досліджень. Спеціальні клітинні лінії використовуються при розробці вакцин і в цільовій терапії для лікування цілої низки захворювань. За прогнозом компанії з маркетингових досліджень MarketsandMarkets, до 20206 року світовий ринок клітинних культур досягне $41,3 млрд (у 2021 році об’єм ринку склав $22,8 млрд).
Однак сконструйовані тим чи іншим виробником клітинні лінії шахраї можуть незаконно розмножувати (подекуди в неякісному відтворенні) так як неможливо ідентифікувати їх приналежність за певним розробником.
Команда дослідників Техаського університету в Далласі розробила перший у своєму роді метод створення унікального ідентифікатора для кожної копії клітинної лінії. За допомогою ідентифікатора користувачі можуть перевіряти автентичність ліній, а виробники захищати свої лінії як інтелектуальну власність (IP). Дослідження, у якому інженери продемонстрували як працює цей метод, було опубліковане у Science Advances.
Запатентована технологія є результатом співпраці між викладачами університету. Співавторами дослідження є Леонідас Блеріс, професор біоінженерії, який спеціалізується на генній інженерії, і Йоргос Макріс, професор електротехніки та комп’ютерної інженерії, який є експертом із захисту електронного обладнання.
Учені розробили двоетапний процес, який використовує здатність клітини відновлювати пошкоджену ДНК, яка складається з послідовностей нуклеотидів.
По-перше, вони вбудували бібліотеку штрих-кодів із п’яти нуклеотидів у частину геному клітини, яка називається безпечною гаванню. На другому кроці дослідники використали відому технологію редагування генів CRISPR-Cas9, щоб «розірвати» ДНК поблизу штрих-коду.
Технологія редагування змушує клітину відновлювати свою ДНК, використовуючи випадкові нуклеотиди. Під час цього процесу клітина природним чином вставляє нові нуклеотиди в ДНК або видаляє. Ці випадкові виправлення в поєднанні зі штрих-кодами створюють унікальний шаблон нуклеотидів, який може допомогти відрізнити розроблену тим чи іншим виробником лінію клітин від будь-якої іншої.
За допомогою нового методу можна підтвердити, що клітини були вироблені певною компанією або лабораторією. У подальших дослідженнях дослідники планують розробити метод відстеження віку конкретної копії клітинної лінії.