У ході клінічного дослідження із застосуванням експериментального препарату у пацієнтів зникли ракові пухлини

Результати випробувань у перспективі дозволять розробити ефективні методи лікування

У клінічному дослідженні у пацієнтів з раком прямої кишки зникли пухлини після того, як вони прийняли експериментальний препарат під назвою достарлімаб, повідомляє видання Live Science.

Поки що рано говорити про те, чи підходять ліки людям з різними типами раку прямої кишки, але жоден з пацієнтів, які приймали участь у дослідженні, не відчув значних побічних ефектів після експерименту.

Досліди проводились Меморіальним онкологічним центром ім. Слоуна-Кеттерінга (MSK) в Нью-Йорку та були опубліковані 5 червня в New England Journal of Medicine.

Усі 12 учасників дослідження мали один тип раку прямої кишки, який є стійким до хіміотерапії. Цей тип раку з’являється, коли ламаються механізми клітин для відновлення ДНК. Зазвичай, коли клітини роблять копії своєї ДНК, працюють ферменти, щоб виправити будь-які помилки в генетичному коді. Однак, коли гени, які кодують ці ферменти редагування, є несправними, клітини в кінцевому підсумку накопичують помилки в ДНК, які можуть призвести до раку.

Стійкість раку до хіміотерапії означає, що пацієнтам потрібна проктектомія — операції з видалення всієї або частини прямої кишки, що може спричинити пошкодження нервів, а також дисфункцію кишечника, сечовипускання та сексуальну дисфункцію.

Дослідники з MSK розпочали своє випробування в надії допомогти пацієнтам уникнути цих потенційних побічних наслідків від операції. Вони сподівались, що достарлімаб зможе зменшити або взагалі добитись зникнення пухлин у пацієнтів. Свої розрахунки учені будували на основі попередніх випробувань з препаратом того ж класу, який називається пембролізумаб. І пембролізумаб, і достарлімаб є препаратами, які підвищують здатність імунних клітин ідентифікувати та атакувати ракові клітини.

У ході експериментів з пембролізумабом дослідники лікували пацієнтів з метастатичним раком з недостатністю відновлення, тобто тих, чиї пухлини поширювалися по всьому тілу. Препарат допоміг стабілізувати, зменшити або знищити пухлини. У новому дослідженні учені MSK хотіли перевірити, що як подібний препарат може допомогти пацієнтам з раком, який ще не став метастазувати.

Учасники дослідження отримували по 500 міліграм достарлімабу кожні три тижні протягом шести місяців. Науковці очікували, що після лікування більшість пацієнтів все одно повинні будуть пройти стандартну комбінацію хіміотерапії, променевої терапії та, можливо, хірургічного втручання. Але замість цього всіх 12 пацієнтів вилікували від раку лише за допомогою вживання достарлімабу. Їхні пухлини не виявили при фізичному огляді, ендоскопії, ПЕТ (позитронно-емісійна томографія) та МРТ. Приблизно через рік після цього жоден із пацієнтів не потребував подальшого лікування, а пухлини більше не з’являлись.

Результати цих випробувань дають надію на те, що учені зможуть розробити ефективні методи лікування декількох видів раку прямої кішки.

*

Top